Pusťte děti na hřiště, vyzvali senátoři Blatného. Běhat se dá po lese, opáčil

Senátoři v pátek vyzvali ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ke zmírnění restrikcí. Podle nich by měl ministr použít selský rozum a pustit děti na hřiště. Situace je totiž dlouhodobě neudržitelná. Blatný jim opáčil, že se epidemie nedá řídit selským rozumem. Sportovat mohou děti i jinde než na hřištích, běhat mohou například v lese.

„Chci vás, pane ministře, vyzvat, zda by nešlo pustit děti na hřiště. Použijte selský rozum a najděte jeden důvod, proč je na ta hřiště pustit. Prosím, pusťte je na hřiště,“ prohlásil na plénu v horní komoře Tomáš Třetina (TOP 09).

K němu se přidal i senátor za klub ANO Jaroslav Větrovský. „Na rok jsme zavřeli doma děti a omezili organizovaný sport. Situace je dlouhodobě neudržitelná z pohledu dětí i rodičů. Pojďme dát mládeži, která je rok zavřená doma, nějakou šanci,“ vyzval Blatného.

V Česku jsou totiž zavřena hřiště, děti nesmějí chodit ani na hromadné kroužky. Otevřené nejsou ale ani školy či školky.

Selský rozum úspěch nepřinese

„Epidemie se nedá řídit selským rozumem, selský rozum nám vítězství nad epidemiologickou situací nepřinese,” opáčil Blatný.

Spolu s britskou mutací nyní Česko čelí podle něj úplně nové epidemii. „Sportovat nemusíme všichni v organizovaných kroužcích. Dá se běhat po lese,“ řekl.

„Kam mají běhat děti z Prahy, Ostravy či z Brna? Chceme, aby děti mohly za jasných pravidel na hřištích sportovat. Jestli je nepustíme ven, zakládáme si na velké problémy. Přemýšlejme,“ reagoval vzápětí Třetina.

Podle Blatného se ale nyní připravuje plán rozvolnění, který by měl být představen příští týden. Prioritou v něm je otevření škol. „Sport v tom hraje důležitou roli, ale nesmíme to uspěchat,“ sdělil ministr.

Rouška na ulici

Senátor KDU-ČSL Jiří Čunek zase vyzval ministra k tomu, aby nemuseli lidé nosit roušku na ulici, když jde člověk sám.

„Když vydáváme obecné ustanovení, že se mají nosit roušky či respirátory na ulici, i když je tam malý pohyb, tak je to strašně nedůvěryhodné a lidé tomu nerozumějí. Tím může dojít k porušování,” přidal se jeho lidovecký kolega Josef Klement.

„Lidé opatřením rozumějí a rozumějí jim velmi dobře,” reagoval ministr.

Blatného k tomuto upravení opatření vyzvali v pátek také poslanci. Chtěli také, aby mohli lidé cestovat mezi Prahou a sousedními okresy. Vláda ale k rozvolnění jakýchkoli pravidel v pondělí nepřistoupila.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru