Asi něco ještě zpřísníme, varoval Blatný. Už není co, kontroval Bartoš

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného jsou v Česku protiepidemická opatření podobná jako ve zbytku Evropy. Problém tak leží v tom, že lidé je nedodržují. „Jenom zpřísnění opatření není řešením,“ zdůraznil.

„Situace není dobrá. Já budu znovu opakovat to, co říkám v poslední době, že to není o hledání viníka. Je to o uvědomění si situace a že teď by bylo nesmírně dobré se spojit a pomoci si,“ řekl v Partii Blatný.

Kvůli tomu, že občané již nevěří vládě, je podle něj boj složitější. „Rozhodně se nejedná o rezignaci. Řekl jsem a trvám si na tom, že pokud každý jeden z nás nebude dodržovat nařízení, nezáleží na tom, jestli je nařídíte,“ řekl Blatný. „Jenom zpřísnění řešením není,“ zdůraznil.

Blatný připustil, že Česko je na tom ve srovnání se zbytkem Evropy poměrně špatně. „Já si nemyslím, že virus by si řekl, tady je hloupá vláda, tady je premiér, kterého nemám rád, tady se uvelebím,“ řekl Blatný. Opatření jsou přitom podle něj podobná jako u sousedů, je tak spíše třeba je více dodržovat.

Plánovalo se něco uvolnit, pak se čísla zhoršila

Ačkoliv začátkem týdne se hovořilo o scénářích návratu dětí do škol i otevření maloobchodu, nyní k těmto krokům vláda přistoupit nehodlá. Naopak, od pondělí se zpřísní nároky na ochranné pomůcky v obchodech či v prostředcích hromadné dopravy.

Pokud se nezhorší epidemická situace, navrhnu na vládě, aby v pondělí mohly otevřít obchody, uvedl minulé pondělí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Zbytek vlády zase operoval s možností, že by se za pravidelného testování vrátila do škol další část dětí.

Mezitím se ale epidemická situace zhoršila. Od úterý do pátku přesáhl počet nově nakažených každý den deset tisíc. V sobotu sice číslo kleslo na 6 755 potvrzených případů, čísla za víkendové dny ale nejsou vypovídající, je to navíc stále o asi 1 600 lidí více než před týdnem.

Rekordní jsou také počty osob v těžkém stavu, tedy hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče, připojených na umělou plicní ventilaci či na mimotělní podporu plic ECMO. Je jich 1 301, včerejších 1 317 přitom bylo nejvyšší číslo od počátku epidemie v Česku.

Podle vyjádření členů vlády se tak zatím povolení maloobchodu ani návrat dětí do škol čekat nedá. „Pokud budeme mít 20 tisíc nakažených na konci února a kapacity nemocnic budou plné, tak pro návrat všech dětí do škol osobně nejsem,“ řekl včera Seznam Zprávám premiér Andrej Babiš. Ministr Havlíček zase po jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že maloobchod představuje jen malé riziko, přesto lze k otevření přistoupit až pokud se čísla otočí. K celé věci by se měl v neděli v pořadu Partie televize Prima vyjádřit i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru