Vláda v nejbližších dnech nechystá razantní uvolnění stávajících opatření proti šíření koronaviru.

Po jednání poradního týmu prezidenta Miloše zemana to řekl šéf krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček. „Každopádně teď nechystáme nějaké zásadní změny, musíme to ještě chvilku vydržet. Nesmíme nějak usnout na vavřínech a propadnout nějaké euforii, že už je to všechno za námi, že můžeme nějak radikálně ta opatření uvolňovat,” řekl.

K otevření papírnictví a obchodů s obuví, o němž má v pondělí jednat vláda, bude chtít znát postoj ministerstva zdravotnictví. „Sám jsem v tomto ohledu velmi opatrný,” dodal Hamáček.

Prezident Miloš Zeman podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ocenil na dnešním jednání jeho poradního týmu všechny složky z takzvané první linie. „Ze strany pana prezidenta padalo uznání pracovníkům v první linii, kteří denně nasazují zdraví, aby se epidemie nešířila. Z toho jednání jsem měl pocit, že jestli je potřeba něco říct, tak je to to,” řekl po jednání Hamáček, kterého se účastnil také ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Nejvíce lidí s nákazou novým typem koronaviru i v přepočtu na 100 000 obyvatel má Praha. V hlavním městě je 1118 lidí s COVID – 19, což znamená 82,15 nakažených osob na 100 000 obyvatel. Ve Středočeském kraji testy odhalily 508 nakažených lidí a v Olomouckém kraji 380. V přepočtu na 100 000 obyvatel to pro střední Čechy znamená 37,33 osob a pro Olomoucký kraj 60,07. V Karlovarském kraji, kde testy prokázaly 141 nakažených s COVID – 19, činí podíl na 100 000 obyvatel 47,75 lidí.

Počet lidí s nákazou novým typem koronaviru v Česku v pátek stoupl na 4190. Od čtvrtka tak přibylo 332 případů, což je nejvíce za posledních sedm dní. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Podle posledních údajů z pátečního podvečera zemřelo s onemocněním COVID-19 podle ministerstva 53 lidí a 72 lidí se z něj vyléčilo.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru