Babiš: Pokud epidemiologové doporučí kompletní zavření, podpořím ho

Premiér Andrej Babiš vyzval veřejnost k důslednému nošení roušek a zakrytí nosu. Po restauratérech chce striktní dodržovaní zavírací doby ve 20:00. “Včera to výrazně porušovali,” řekl premiér na tiskové konferenci krátce po uzavření volebních místností. Za kritickou označil situaci i ministr zdravotnictví Prymula i vicepremiér Hamáček.

Nárůst počtu nakažených je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly enormní a jasně dokládá exponenciální charakter současného vývoje epidemie covidu-19 v Česku. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí jeden infikovaný nakazí, se zvýšilo na 1,4.

„Dnešní nárůst je enormní a jasně dokladuje exponenciální charakter současného vývoje. Z jedné hodnoty není možné usuzovat na další vývoj, ale hodnota reprodukčního čísla se zvýšila na 1,4. To indikuje nutnost zpřísnění opatření,“ uvedl ministr Prymula k aktuálním číslům nákazy koronavirem.

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček považuje růst počtu nakažených v posledních hodinách za alarmující. Štáb proto pracuje na vytváření záložních lůžkových kapacit. Je podle něj otázkou, zda za současného stavu přijatá i připravovaná opatření stačí, nebo nastal čas pro radikální omezení po vzoru Izraele, který před třemi týdny vyhlásil celoplošnou uzávěru života v zemi.

„Krizový štáb pracuje na vytváření záložních lůžkových kapacit. Počet nově infikovaných je alarmující a je otázka, zda je současný vývoj zvladatelný již platnými či navrhovanými opatřeními, nebo zda již nastal čas pro radikální řešení po vzoru Izraele,“ uvedl Hamáček

Vláda oznámila tento týden omezení zejména volnočasových aktivit i školní výuky, část platí od pátku, další opatření mají fungovat od pondělí. Prymula a premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve nevyloučili, že pokud se situace nezlepší, bude třeba celoplošná uzávěra života v zemi.

Za pátek laboratoře v Česku prokázaly nákazu u rekordních 8 618 lidí, nejvíc za jediný den od začátku epidemie v zemi a přes tři tisíce víc než dosavadní maximum ze čtvrtka. Denní rekord padl v tomto týdnu počtvrté za sebou. V nemocnicích bylo podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1 893 pacientů s koronavirem, z toho 412 je ve vážném stavu. Počet úmrtí s covidem se zvýšil na 905. Aktualizované údaje za dnešek zveřejní ministerstvo večer.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru