Vláda schválila testování i ve firmách od 10 zaměstnanců, oznámil ministr Havlíček

Povinné testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců.Schválila to v pondělí vláda. Testování v malých podnicích se týká 650 tisíc pracovníků. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci uvedl, že požádá o prodloužení nouzového stavu. Vláda se nad návrhem dalších úprav protiepidemických opatření proti covidu-19 po 21. březnu znovu sejde ve čtvrtek.

Malé firmy musí zvládnout zařídit testování do 26. března. Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín v pondělí 15. března. Úřady a další veřejné instituce musejí všechny zaměstnance otestovat do středy.

U „mikrofirem“ do devíti zaměstnanců ministr Havlíček zavedení povinného testování neočekává. „Shlukování v těchto týmech v současnost není tím hlavním problémem,“ řekl Havlíček. Připomněl i omezenou možnost kontroly. I tyto společnosti ale mohou testovat a žádat o příspěvek 60 korun na test.

Samotestovacích sad je podle Havlíčka na trhu dost. Dodavatelé jich mají ve skladech aktuálně pět až 5,5 milionu volných. Každý den podle ministra přibývají zhruba dva miliony testů. Měsíčně jich je přitom potřeba 12 až 13 milionů.

Pokud se připočtou malé firmy, pravidelně jednou týdně bude testování podle Havlíčka podstupovat 3,2 milionu pracovníků.

Asociace malých a středních podniků testování v menších firmách považuje za logické. Požaduje ale, aby testování dvakrát týdně bylo spuštěno až po Velikonocích, které provázejí dva zkrácené týdny.

„Testování dvakrát týdně bude působit problémy zejména ve směnných provozech, případně ve firmách, kde je provoz omezen třeba na tři dny v týdnu. Největší potíže s testováním jednou týdně už teď mají stavební firmy, kde se rozbíhá sezona a mají pracovníky na různých místech,“ řekla prezidentka asociace Eva Svobodová.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru