Povinné testování ve firmách chceme dvakrát týdně, řekl v Partii Havlíček

Testovat ve firmách by se mělo dvakrát týdně, prohlásil v nedělní Partii vicepremiér vlády Karel Havlíček. V současné době se ve firmách testuje jednou týdně.

„Pracujeme na tom, že by se samotestování ve firmách udělalo dokonce dvakrát týdně,“ prohlásil v nedělní Partii vicepremiér Karel Havlíček.

Vláda o tom podle něj bude jednat. V první řadě bude řešit rozjezd testování ve firmách menších, které mají od 10 do 49 zaměstnanců a poté bude kabinet řešit právě testování dvakrát týdně.

Podle Havlíčka stát bude na testy přispívat a těch bude dostatek. „Testů bude s rezervou dostatek a mezi tím se povoluje jedna firma za druhou,“ prohlásil Havlíček s tím, že už nyní je povolených kolem 100 firem.

Dnes povinné testování probíhá jednou týdně ve velkých firmách nad 50 zaměstnanců.

ODS s testováním souhlasí

S rozšiřováním testování souhlasí i opoziční ODS, ale začalo se podle nich pozdě. „S plošným testováním se začalo pozdě. „Pán bůh zaplat, že se začalo testovat masivněji ve firmách. Problém je ale v tom, že testovací centra jsou pořád přetížená, ale aspoň se už něco začalo dít,“ řekl v nedělní Partii šéf ODS Petr Fiala.

Firmy mohou zaměstnance testovat prostřednictvím závodního nebo externího lékaře, případně přes mobilní odběrové týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Používat mohou i samotestovací sady schválené ministerstvem zdravotnictví.

Stát na test přispívá 60 korun prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění. Odečíst si podniky mohou maximálně čtyři testy na zaměstnance měsíčně. Příspěvek mohou v případě potřeby čerpat i na testy za agenturní pracovníky nebo živnostníky, kteří do firmy přijdou pracovat.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru