V Thomayerově nemocnici nově léčí covid-19 plazmou, lékaři ji podali dvěma pacientům

V Thomayerově nemocnici v Praze nově léčí osoby s onemocněním covid-19 plazmou s protilátkami proti koronaviru. Ke středě byla plazma podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění. Informoval o tom mluvčí nemocnice Petr Sulek. Jde o experimentální metodu, která by mohla pomoci v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

„Oba pacienti jsou ve velmi vážném stavu a jsou hospitalizováni na anesteziologicko-resuscitační klinice. Léčebné podání plazmy bylo provedeno podle schváleného protokolu, který je v souladu s evropskými doporučeními,“ uvedl Sulek. Na výsledek léčby se nyní čeká. „Jakmile budeme mít k dispozici první data, budeme moci analyzovat účinek léčby,“ dodal mluvčí.

Transfuzní oddělení v Thomayerově nemocnici zatím provedlo odběry od šesti osob, které mají v krvi protilátky vůči onemocnění způsobenému novým koronavirem. Z odběrů zdravotníci vyrobili osm jednotek plazmy, které jsou určeny pro čtyři léčebné dávky. Další potenciální dárci se podle Sulka hlásí. Nemocnice také na svých webových stránkách zveřejnila výzvu pro vhodné dárce plazmy.

Experimentální léčbu pomocí krevní plazmy zatím plánuje Thomayerova nemocnice podávat pouze pro pacientům s těžkým průběhem choroby covid-19.

Metodu použili již dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovali zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru