Do Česka dorazil japonský lék, nemocnice oznámí, kdo ho dostane

Do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze v pondělí dorazila zásilka japonského léku favipiravir, který se používá k léčbě pacientů s covid-19. Nemocnice v pondělí očekává také další dodávku experimentálního remdesiviru, který je rovněž využíván pro léčbu nákazy koronavirem. Stav jediného českého pacienta, kterému byl zatím podán, se poté výrazně zlepšil.

Léku na chřipku s látkou favipiravir, prodávaného pod názvem Avigan, do Česka dorazí dávka asi pro sto pacientů. Zhruba pětina z toho je dar, který Česku poskytlo Japonsko, zbytek stát koupí.

Lék se bude využívat jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný. Pacientovi ho bude možné podat na základě jeho informovaného souhlasu, jeho mimořádné použití povolilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jako první v Česku ho dostával třiapadesátiletý pacient ve VFN na přelomu března a dubna. Jeho stav byl kritický, po podání přípravku se postupně rapidně zlepšil.

Další experimentální léčba, která se používá u pacientů i v Česku, je účinná látka hydroxychlorochin obsažená v antimalarikách. Tento týden chtějí české nemocnice zahájit i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů s covid-19.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru