Uzavření Sokolovska, Chebska a Trutnovska. Až na výjimky nesmí nikdo dovnitř ani ven, rozhodla vláda

Vláda uzavřela Sokolovsko, Chebsko a Trutnovsko. Lidé, kteří v těchto okresech žijí, je nesmí až na výjimky opouštět. Dále je zde zavedeno povinné nošení minimálně chirurgických roušek nebo respirátorů FFP2.

Kvůli šíření covidu-19 omezila vláda pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci, řekl dnes po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února. Vláda by v tom případě většinu opatření převedla pod zákon o ochraně veřejného zdraví, to by ale podle Blatného bylo možné pouze omezeně.

Stát do třech nejpostiženějších regionů pošle roušky, do škol respirátory. Vláda rozhodla, že stát pošle půl milionu roušek do Královéhradeckého kraje, půl milionu do Karlovarského. Lidé tam budou mít povinnost na veřejných místech nosit alespoň chirurgické roušky, podle Blatného by raději měli používat respirátory.

Zaměstnavatelům v těchto okresech vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, využití práce z domu a antigenní testování, uvedl Blatný. Na dodržování opatření má podle něj dohlížet na příjezdových silnicích policie. Pokud by síly nestačily, požádala by vláda o pomoc armády, řekl Blatný.

Omezení pohybu nebude platit pro školáky. Výjimku mají mít lidi, kteří dojíždějí do práce nebo budou muset opustit domov kvůli zajištění bezpečnosti. Do okresů nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí. Lidé se tam budou moci vydat ven k zajištění potřeb pro zvířata, kvůli cestě do kostela či na úřad. Vždy budou muset ale deklarovaný účel cesty doložit.

Opatření se nebude vztahovat na tranzit, řidiči kamionů v okresech ale nebudou smět zastavit.

Sokolov zatím nemá bližší informace

Radnice v Sokolově zatím nedostala bližší informace o vládním nařízení o omezeném pohybu na Sokolovsku kvůli šíření covidu-19. Epidemická situace je tam je podle starostky Renaty Oulehlové (ANO) velmi vážná, sokolovská nemocnice je přetížená a zdravotníci jsou na pokraji sil. Radnice momentálně čeká na další pokyny od kraje, hygieny nebo vlády, řekla.

„Dostali jsme včera (ve středu) dopis do e-podatelny, že se něco podobného chystá, ale doteď nás nikdo jiný nekontaktoval. Veškeré informace máme z médií. Musíme vědět přesné informace, abychom mohli následně kontaktovat našich dalších 30 obcí na Sokolovsku,“ řekla Oulehlová.

Starostka si hlídání opatření zatím nedokáže představit. „Bude trvat, než se s tím sžijeme, ale nechci to kritizovat. Vše je dobré pro zachování lidského zdraví, umírá opravdu moc lidí,“ řekla starostka. Značné omezení očekává také na krajském úřadě.

Kromě Sokolovska omezila vláda kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci. Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února. Na dodržování opatření má dohlížet na příjezdových silnicích policie. Výjimky budou mimo jiné platit pro školáky či lidi, kteří dojíždějí do práce.

Karlovarský hejtman čeká na upřesnění

Zpřísněná opatření v okresech Cheb a Sokolov vedení Karlovarského kraje očekávalo. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) jsou vymahatelná, pokud se upřesní například, jak budou lidé prokazovat účel svých cest. Na distribuci ochranných pomůcek se začne kraj neprodleně chystat, řekl hejtman  v reakci na rozhodnutí vlády.

Ta rozhodla o omezení pohybu lidí na Sokolovsku a Chebsku. Lidé budou moci opouštět okresy jen kvůli práci, návštěvám lékaře nebo z dalších výjimečných důvodů. Kontrolovat to bude policie. Obyvatelé obou okresů také budou muset od pátku nosit minimálně chirurgické roušky nebo respirátory FFP2.

„Opatření míří do oblastí, které jsme očekávali, to znamená nošení ochranných pomůcek, doporučení pravidelného testování ze strany zaměstnavatelů a zejména omezení mobility. Jsou vymahatelná, pokud dostaneme upřesňující informace, jakým způsobem dokládat ze strany lidí, kteří budou cestovat. Nevidím problém v otázce zaměstnání, tam může být vystaveno potvrzení ze strany zaměstnavatele, problematické vidím ty další důvody, které nemusí být vždy dokladovatelné,“ řekl.

Bude záležet například na tom, jestli budou kontroly jen na hlavních tazích, nebo na všech silnicích vedoucích do okresů Sokolov a Cheb. Kraj je ve spojení s policií i hygienickou službou.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes slíbil pro Karlovarský kraj dodávku 500 000 chirurgických masek a respirátorů. Podle Kulhánka kraj nyní čeká na informaci, odkud budou expedovány. „Kraj má logistiku na to, abychom je rozdělili dál,“ dodal.

Vedení kraje se chystá na možný scénář, že poslanci dnes neprodlouží nouzový stav, který je schválen do neděle. V tom případě lze vyhlásit v kraji stav nebezpečí, což umožní pokračování některých opatření proti šíření nákazy, uvedl Kulhánek v České televizi. Sám je pro pokračování stavu nouze jako účinného nástroje pro řešení nynější složité pandemické situace, s poslanci za STAN se ale na tom podle něj hejtmani tohoto hnutí neshodli.

Vláda by měla v postižených okresech zrychlit vakcinaci

Starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) považuje nařízení vlády o omezení pohybu v okrese za zbytečné, nekoncepční a vymahatelnost nařízení bude komplikovaná. Vláda by měla spíše v postižených okresech urychlit vakcinaci, řekl. Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit už v neděli 14. února.

„Je to typické vládní nařízení – ani oblečená, ani nahá. Je to celé velmi děravé. Jediné pozitivum vidím v tom, že bychom měli dostat respirátory nebo roušky. Míra takových nařízení, která stále houstne, způsobí jen to, že občané to dodržovat nebudou, jsou z toho čím dál tím víc unavení. Je to typické nařízení, které je v tomto duchu,“ řekl Adamec.

Výjimky z opatření by měli mít podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) školáci či lidi, kteří dojíždějí do práce. Do okresů nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí.

Zdroj: Lidovky.cz
Přejít nahoru