Mobilitu mezi uzavřenými okresy bude kontrolovat 580 policistů, uvedl náměstek policejního prezidenta

„Doufáme, že občané budou mít k naší práci pochopení,“ řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek k plánovaným opatřením ohledně dodržování aktuálních vládních nařízení v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

Policie bude ve třech okresech, ve kterých se od soboty zpřísní opatření, provádět namátkové kontroly. Nasazeno bude 580 členů bezpečnostních sborů.

„Povinnost prokázat důvodnost výjimky nese občan, ne policie,“ vysvětlil k opatřením v Karlovarském a Královéhradeckém kraji první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Doufá, že lidé nebudou výjimky zneužívat.

Občané by měli cestovat přes hranice uzavřených okresů, jen pokud to bude nezbytně nutné a v souladu s výjimkami, uvedl policejní náměstek Vondrášek. Policisté jsou na spolupráci při kontrole tří uzavřených okresů domluveni s vojenskou policií, pokud bude třeba. Příští týden ji využijí.

Vláda kvůli šíření covidu-19 výrazně omezila volný pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, kde se nákaza v poslední době šíří nejrychleji v zemi. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci přijet.

Obyvatelé těchto tří okresů musí na všech veřejných místech či ve veřejné dopravě povinně nosit respirátor typu FFP2 nebo přinejmenším chirurgickou roušku. Po čtvrtečním mimořádném jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu.

Pokud sněmovna stav nouze neprodlouží, skončí v neděli 14. února. Vláda by v tom případě většinu opatření převedla pod zákon o ochraně veřejného zdraví, to by ale podle Blatného bylo možné pouze omezeně.

Zpřísnění omezení volného pohybu ministr vysvětlil tím, že v daných okresech je počet nakažených třikrát až čtyřikrát vyšší než ve zbytku země. Nemocnice mají plné kapacity a musejí pacienty převážet jinam. „Až na výjimky jsme osobám, které v těchto okresech bydlí, zakázali je opouštět, a osobám, které zde bydliště nemají, naopak zakázali sem přijet,“ oznámil Blatný.

Omezení pohybu nebude platit pro děti dojíždějící do škol a jejich doprovod. Výjimku mají také lidi, kteří dojíždějí do jiných regionů do práce nebo budou muset opustit domov kvůli zajištění bezpečnosti, péči o příbuzné a blízké, kvůli zajištění potřeb pro zvířata, kvůli neodkladným cestám do zdravotnického zařízení, na úřad, do kostela či na svatbu, řekl ministr. Vždy budou muset ale deklarovaný účel cesty doložit. Do okresů s omezeným volným pohybem nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí. Opatření se nebude vztahovat na tranzit. Například řidiči kamionů okresy mohou projet, ale nebudou v nich smět zastavit, pokud to není nezbytně nutné, například v případě poruchy vozidla.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru