Taxikář, který dostal experimentální lék, se uzdravuje, oznámil jeho lékař

Taxikář, který jako první v České republice dostal experimentální lék Remdesivir, se uzdravuje. V pátek to uvedl jeho ošetřující lékař Martin Balík. Pacient leží ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

Pacient je při vědomí a je v pokročilém režimu odvykání na plicní ventilaci. Je ve fázi rehabilitace a uzdravení,“ sdělil na tiskové konferenci Balík.

Pacientem je třiapadesátiletý taxikář, který byl ve velmi vážném stavu a musel být napojen na mimotělní oběh. Tento pacient jako první v České republice podstoupil léčebnou kúru experimentálním přípravkem Remdesivir.

Není jisté, zda za zlepšení může lék

Balík ale upozornil na to, že se jeho stav nemusel zlepšit přímo kvůli remdesiviru. „Nevíme, zdali to byl právě remdesivir, který pacientův stav zlepšil,“ dodal Balík.

Jeho stav se totiž začal zlepšovat v důsledku přijatých opatření už před podáním remdesiviru, podle dřívějších vyjádření lékařů proto zatím nebylo možné s určitostí říci, zda hrál lék klíčovou roli při pacientově uzdravování.

S poskytnutím léku, k němuž probíhá klinická studie, musel souhlasit výrobce – společnost Gilead, která lék poskytla v rámci pokusné léčby.

Kvůli enormnímu zájmu následně společnost s udělováním povolení k pokusné léčbě přestala. Jedinou výjimku tvoří těhotné ženy a děti mladší 18 let.

Vedle tohoto léku probíhá na celém světě testování i dalších léčiv, která by mohla být při léčbě nákazy koronavirem využita.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru