Školy se mohou otevřít až v září, připustil poslanec ANO. Počítá i s černým scénářem

Podle místopředsedy sněmovního výboru pro vědu a vzdělávání Karla Raise je možné, že se žáci do lavic letos nevrátí vůbec. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Tento scénář ale považuje za pesimistický. Pokud by se situace zlepšovala, školy by se mohly otevřít už v polovině dubna.

„Máme tři scénáře, v tom optimistickém předpokládáme, že školy otevřou v první polovině dubna,“ uvedl místopředseda sněmovního výboru pro vědu a vzdělávání Karel Rais (ANO).

Naopak nejhorší scénář počítá s variantou, že by žáci šli do škol až v září. „Pesimistický scénář předpokládá, že do konce května, června budou školy zavřené,“ uvedl Rais.

Ačkoli politici stále tvrdí, že jsou školy na prvním místě, žáci zatím na distanční výuce trpí. „Jedenáct tisíc dětí přichází o své dětství a o možnost normálního rozvoje. Přichází o vzpomínky z normálního dětství a přichází i o svou budoucnost. Což tady vůbec nikdo neřeší. V současné době jsme v situaci, jako když spadne atomová bomba a my se budeme soustředit jen na lidi, kteří jsou bezprostředně zasaženi a vůbec nás nebude zajímat, co se bude dít za pár let,“ varuje klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

Poslanec Rais ale věří, že se žáci do škol vrátí co nejdříve. „Pesimistickým scénářem strašit nechci. Máme ho připravený, ale budeme rádi, pokud se nenaplní. Pokud se naplní optimistický scénář, budeme se bavit o tom, co budou děcka v tom dubnu dělat. A tam se nabízí otázka doučovacích kroužků a letních škol, se kterými máme zkušenosti z loňska,“ doplňuje Karel Rais.

Školáci se mohou vrátit jen na pár dní

Jenže právě návrat žáků nemusí být nenávratný. „Úplně nejhorší by bylo, kdyby děti šly do škol jen na 14 dní, a pak se zase zavřely. Distanční výuka už dosáhla svého a neplní svou funkci. Má to skutečně zásadní vliv na zdraví dětí,“ řekl člen sněmovního výboru pro vědu a vzdělávání Petr Gazdík (STAN). Neduhy distanční výuky vnímá i Rais: „Online výuka je doplněk, nikoliv hlavní nástroj,“ uvedl.

Přesto podle Gazdíka bylo uzavření škol nutné. „Uzavřít školy nebyla chyba. Křivky ukazovaly, že se situace ve školách zhoršuje. Ve školách bývá dotrasována většina kontaktů, což se o pracovištích říct nedá. Chybou bylo, že se vláda nezačala připravovat na návrat dětí do škol včas. Vláda nepřipravila strategii pro návrat dětí do škol, která by měla být víc lokální,“ dodal člen sněmovního výboru pro vědu a vzdělávání Gazdík s tím, že ho minulý týden ministr školství Robert Plaga (za ANO) ujistil, že se na zmíněné strategii začalo pracovat.

Ministerstvo školství má podle Plagy vše pro návrat žáků do škol připravené. V únoru školám poslalo 3,5 milionu respirátorů, tedy deset kusů na zaměstnance. Počítá s testováním antigenními testy dvakrát týdně a vyjednalo přednostní očkování pracovníků škol. Termín pro návrat má určit ministerstvo zdravotnictví.

Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat nejdříve od 12. dubna za podmínky pravidelného testování žáků a přísných hygienických pravidel. Kvůli epidemii koronaviru jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese a ostatní se učí na dálku.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru