Děti se vrátí do škol 12. dubna, budou muset mít roušky

Návrat dětí do lavic má konkrétní podobu. Vláda v úterý schválila návrh otevírání škol v podobě, který minulý týden představil ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO). Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

„Předložili jsme plán na návrat dětí do škol, který má podporu. Je schválen návrat žáků k rotační výuce od 12. dubna. Zároveň se do mateřských škol vrací předškoláci,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Plaga.

Návrat dětí do škol bude znamenat i přísné dodržování hygienických opatření. Na jejich podobě se dohodli na úterním jednání. Plaga ujistil rodiče, že testování bude probíhat samotestování z přední části nosu. Testování se bude konat vždy v pondělí a ve čtvrtek.

Mateřské školy

Od 12. dubna se jako první do školek vrátí nejstarší předškoláci. Školky ale budou muset zajistit, aby se setkalo maximálně 15 dětí ve třídě. Nebudou ovšem muset používat hygienické roušky ani respirátory.

Základní školy

Do škol se 12. dubna vrátí i žáci prvního stupně. Do škol by měli vyrazit všichni s tím, že budou po týdnu rotovat celé třídy. Pro příklad, 1. A půjde první týden a 1. B zůstane doma a druhý týden si to vymění. Vliv bude mít ještě epidemická situace. Žáci základních škol mají povinnost nosit roušku.

Jak již dříve ministři avizovali, návrat se ale bude odvíjet od konkrétní epidemické situace v krajích a okresech a je tak možné, že se návrat bude po republice lišit. V okrese Zlín se tak školy pro žáky nejspíš neotevřou, a to kvůli pozdějšímu odeznění epidemie. Zda i v dalších okresech, oznámí Blatný ve středu.

„Rotační výuka není ideální, uvědomujeme si to. Ale je to to nejlepší, jak dostat děti do škol. Potvrzují to data expertních týmů. Týdenní rotace je nejméně organizačně náročná pro školy a je to cesta, jak děti do škol částečně vrátit,“ dodal Plaga. Rotační výuku kritizoval především premiér Andrej Babiš (ANO).

Na druhém stupni základních škol zůstane distanční výuka. Výjimku budou tvořit žáci z páté do deváté třídy. Ti se mohou v maximálním počtu šesti žáků účastnit individuálních konzultací s vyučujícím ve školách.

Gymnázia a střední školy

Pro studenty gymnázia a středních škol nadále platí distanční výuka. A to i pro maturanty, studenty posledních ročníků. Opět ale mohou využít výjimky, která jim dovoluje návštěvu školy za účelem konzultace, a to jak skupinové, tak individuální. Pro studenty je povinný respirátor.

Konzervatoře a vyšší odborné školy

Studenti konzervatoří a vyšších odborných škol by měli mít výjimky pro praktickou výuku. Respirátor při návštěvě školy je podmínkou. Pro teoretické předměty jim zůstává distanční domácí výuka.

Vysoké školy

Studenti vysokých škol si ale ještě na návrat do lavic ještě počkají. Výjimku mají pouze ti, kteří potřebují pro závěrečné zkoušky absolvovat kurzy praktické a laboratorní výuky. Škola těmto žákům bude zpřístupněna o týden později, tedy od 19. dubna.

Speciální školy

Žáci a studenti speciálních škol podobně jako studenti malotřídek nemají omezení žádné. Při prvním navrženém termínu se tak budou moci vrátit do škol.

Návrh otevírání škol minulý týden představil ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) se ale údajně nedozvídá zásadní informace o školství od svých ministrů, ale z médií a od lidí. Alespoň tak to tvrdí na svém Facebooku. Podle informací CNN Prima NEWS to ale není pravda, více se dočtete zde.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru