Rychlé šíření koronaviru se zastavilo. Na konci dubna bude 10 600 případů

Ministerstvo zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky představuje průběžné hodnocení vývoje onemocnění covid-19, vlivu přijatých opatření a výhled do dalších týdnů.

V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření koronaviru. Nemocnice podle něj přísun pacientů zvládají. I v případě rychlého šíření, které by přineslo 26 tisíc případů, by lůžkové kapacity byly dostatečné.

„Podařilo se nám zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19, můžeme se tedy v následujících týdnech postupně začít vracet k normálnímu životu,“ řekl Vojtěch.

Podle nového odhadu bude na konci dubna v České republice 10 600 případů prokázané nákazy novým typem koronaviru, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných.

Počet nesymptomatických pacientů zůstává neznámý. Toto číslo by ve druhé polovině dubna mohla odhalit studie na základě testování vzorku populace v Praze a v Olomouci.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna.

Seniorů je mezi nakaženými asi 24 procent. Vyplvývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Průměrný věk zemřelých je nad 80 lety.

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů z dnešního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem ÚZIS odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14 200.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru