Povolme vleky za přísných opatření, navrhuje Havlíček po vzoru Rakouska

Otevření českých skiareálů rakouskou cestou: přísná opatření, ale puštěné vleky. To navrhuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, pokud se stabilizuje epidemická situace, aby lidé mohli navštěvovat hory a zároveň nehrozilo šíření koronaviru. Po sobotní hojné návštěvnosti hor je policie připravená usměrňovat veřejnost i v neděli.

„Setkal jsem se včera (v sobotu – pozn. red.) večer s hlavními zástupci horských středisek a vleků. Řešili jsme to opravdu detailně. Je to jiné, než před týdnem, nyní šlo hlavně o přeplněná parkoviště. Lidé vyrážejí hodně na běžky, za turistikou, v některých areálech to zvládají, někde už to bylo přes kapacitu a musela pomáhat policie,“ vyjádřil se pro iDNES.cz ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček k sobotní velké návštěvnosti hor a místnímu kolapsu dopravy.

Havlíček by proto chtěl navrhnout jít cestou rakouských horských středisek. „Tedy opravdu přísná opatření, ale nechat vleky fungovat a mít to řízené. Pokud tomu neodpovídá epidemiologická situace, což musíme respektovat, pak se musí zapojit provozovatel, obec, policie,“ doplnil ministr.

Proti spouštění vleků se už ve čtvrtek vyjádřil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Skiareály nejsou místem, kde dochází k omezování sociálního kontaktu,“ řekl po čtvrtečním jednání vlády Blatný.

Lidé v sobotu vzali hory útokem, plně obsadili mnohá parkoviště a na některých místech nastal dokonce kolaps dopravy. Do Bedřichova v Jizerských horách uzavřela policie příjezdové cesty i v neděli.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný chce situaci probrat s Ústředním krizovým štábem i ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Ten však redakci iDNES.cz řekl, že už neví jak by se snad dala opatření upravit.

V sobotu večer v rozhovoru pro televizi Nova pak Blatný řekl, že vzhledem k tomu, že napadl sníh, se situace na horách dala očekávat, a největší problémy byly v dopravě kvůli neukázněnosti řidičů. To, že lidé byli v přírodě, ale podle něj neodporovalo epidemickým opatřením, apeloval však opět na dodržování rozestupů a nošení roušek.

Kompenzační program, po kterém vlekaři už nějakou dobu volají, je podle Havlíčka v posledních dnech intenzivně připravován. Ministr průmyslu a obchodu slibuje, že vlekaři budou mít zdroje na zapojení všech lidí. „Věřím, že se to od příštího týdne uklidní a současně, že brzy areály pustíme, po vzoru Rakouska,“ doufá Havlíček.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru