Havlíček chce od pátku spustit vleky

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který vede ministerstva dopravy a průmyslu, bude na pondělním jednání vlády prosazovat, aby se lyžařské areály mohly od pátku otevřít pro veřejnost. Podmíněno by to podle něj mělo být dodržováním rozestupů a nošením respirátorů.

Podle Havlíčkova vyjádření pro Českou televizi jeho úřad s ministerstvem zdravotnictví už připravil manuál, podle kterého by se provozovatelé řídili. Myslí si, že se tímto krokem nezhorší epidemická situace, ale naopak to umožní přežít provozovatelům skiareálů.

Kabinet minulý pátek schválil pokračování nouzového stavu do 14. února a spolu s tím prodloužil stávající opatření. Vedle jiného nechal právě i uzavřená zimní střediska.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po Česku.

Ubytovací zařízení, která mohou nyní sloužit jen hostům na služebních cestách, nesmějí být podle něj zneužívána pro rekreaci. S otevřením skiareálů se podle Blatného slov nedá počítat dřív než na přelomu měsíce.

V ČR je podle Havlíčka 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45 000 převážně místních obyvatel.

Lidé nyní do horských středisek vyrážejí na pěší či běžkařské túry, sáňkovat s dětmi, případně využívají výhod skialpinistických lyží.

Zdroj: novinky.cz

 

Přejít nahoru