Babiš: Další omezení mohou přijít ve čtvrtek

Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru. Příslušná ministerstva předloží své návrhy, řekl po středečním jednání premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že není prostor na rozvolňování, naopak je třeba zvážit, jak dosavadní opatření vymáhat či zpřísnit. Poznamenal, že počty nově nakažených začaly v tomto týdnu růst. “Nemůžeme si dovolit rozvolňování při takových číslech,” uvedl. Co budou návrhy na zpřísnění obsahovat, nechtěl předjímat.

„Budeme spíš řešit zpřísňování opatření, pravděpodobně se nacházíme v situaci, kde lidi, kteří opatření dodržují, jsou naštvaní a mají pocit, že je stát nedostatečně vymáhá. Potom jsou tu lidi, kteří je nedodržují a ti jsou naštvaní, že děláme opatření,“ uvedl Babiš. Ve čtvrtek podle něj vláda bude jednat o tom, jak epidemii „řešit lépe“.

O změnách v protiepidemiologickém systému PES se ve středu nakonec nejednalo.

O znovuotevření skiareálů vláda ani nehlasovala

Zklamaní nadále zůstanou milovníci hor a lyžování, kteří se těšili na otevření sjezdovek a spuštění vleků. Obzvlášť před nadcházejícím víkendem, prodlouženým pro školáky o páteční pololetní prázdniny, na něž hned od pondělí v řadě okresů navážou týdenní jarní prázdniny. Podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) o tom vláda ve středu ani nehlasovala, situace se podle něj nelepší.

“Bohužel situace se nelepší, v pondělí to vypadalo lépe,” napsal Havlíček ČTK.

Po zprovoznění skiareálů marně volá Asociace horských středisek. „Když areály začátkem února neotevřou, řada z nich to ekonomicky nepřežije,“ varoval šéf asociace Libor Knot. Například středočeský skiareál Monínec odhadl dosavadní ztráty na 15 milionů korun.

Provozovatelé lyžařských areálů a Svaz obchodu a cestovního ruchu a sportu ve středu vyzvali, aby vláda umožnila bezpečnou návštěvu hor, na rozdíl od současného stavu, kdy lidé i přes uzavření sjezdovky zhusta navštěvují.

Svaz s provozovateli upozornili, že po zahájení jarních prázdnin zahltí hory tisíce turistů, hlavně rodiny s dětmi, a na horách hrozí nekontrolovaný chaos. Rodiny podle jejich prohlášení už doma nevydrží a možnosti cestování do zahraničí jsou omezené.

Se situací není spokojen ani Havlíček, který vládě otevření skiresortů navrhoval. Lidé se přitom na horách i ubytovávají, zákazu navzdory, s tvrzením, že jsou na služební cestě a pracují na dálku. Často si přitom s sebou přivezou i rodinu. Takové přestoupení bude podle Havlíčka kontrolovat policie a Česká obchodní inspekce, a ubytovatelé, kteří otevřeli, přijdou o státní podporu, a to i zpětně.

Zdroj: čtk, lidovky.cz, novinky.cz

Přejít nahoru