Podnikatelé budou moci požádat o odklad šesti nájmů

Vláda chce podnikatelům umožnit odklad šesti nájmů, pokud jim znemožnila činnost svým nařízením proti šíření Covid-19. Na tiskové konferenci po jednání vlády to v pondělí oznámil ministry průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Zavřené jsou například restaurace nebo kina. Přípravou zákona je pověřen právě Havlíček společně s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.

Zákonná norma má umožnit odklad splátek nájemného za šest měsíců. Týká se to tedy ještě zářijového nájmu.

„Nájemné bude následně možné rozložit do 24 měsíců, a to u firem, podnikatelů a živnostníků, kterým jsme znemožnili fungování vládním nařízením, které jsme vydali před 14 dny. Jinými slovy jde o ty, kteří byli nuceni uzavřít své provozovny,“ upřesnil Havlíček.

„Vycházeli jsme z německého modelu, který toto umožňuje. Firmy, které v Německu prokazatelně doloží, že se dostaly do neschopnosti splácet vlivem koronaviru, mohou v Německu svého pronajímatele požádat o odložení nájemného na tři měsíce,“ dodal. Vláda toto opatření hodlá zpracovat do podoby zákona v následujících dnech.

Vláda také pro silniční dopravce odložila platbu silniční daně a platbu mýta. Havlíček dále oznámil navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury ze 106,5 miliardy na 113 miliard. „V době krize budeme navyšovat investice do infrastruktury, abychom uchovali stavební produkci a pracovní sílu navázanou na stavebnictví,“ uzavřel.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru