Ostravská nemocnice má nakažené lékaře, nemocné jsou i tři seniorky z domova Iris

V Domově seniorů Iris v Ostravě, kde bylo v pondělí zjištěno onemocnění Covid-19 u jedné z ošetřovatelek, hygienici ve středu potvrdili další tři nakažené. U ostatních testovaných seniorů se nákaza buď nepotvrdila, nebo se na výsledky dosud čeká. Krajský krizový štáb Moravskoslezského kraje ve středu také informoval, že nákaza se objevila i ve dvou ostravských nemocnicích.

Již dříve byl koronavirus zjištěn v rámci Moravskoslezského kraje ve frýdecko-místecké nemocnici. Nově se nákaza objevila v Městské nemocnici Ostrava a ve Fakultní nemocnici s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

„Bohužel pozitivitu máme nyní u dalších dvou zdravotnických zařízení, kde nyní nařizujeme protiepidemická opatření,“ potvrdila ve středu krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Ve fakultní nemocnici jde o dva nemocné lékaře, podle sdělení mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petry Petlachové se nakazili dva lékaři Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Oba jsou v domácím ošetřování.

„Byly provedeny odběry u všech zaměstnanců, kteří přišli do kontaktu s těmito lékaři. Zdravotnický personál uvedené kliniky pracuje v ochranných prostředcích s vysokým stupněm ochrany, používá například bezvýdechový respirátor FFP3. Organizačně je vše zajištěno tak, aby nedošlo k narušení plynulého chodu kliniky,“ uvedla mluvčí.

Také v městské nemocnici evidují jeden případ. Pozitivní test měla klientka ostravského Domova seniorů Iris, která byla v nemocnici hospitalizovaná, ale už se vrátila do domova.

Jak už Právo informovalo, v pondělí byla potvrzena nákaza u pracovnice přímé péče domova Iris. Následně začalo testování klientů i zaměstnanců, u tří klientek už testy virus potvrdily.

„Jde o dvě klientky z oddělení, kde pracovala nemocná ošetřovatelka, a jednu klientku, která se vrátila z Městské nemocnice Ostrava, přičemž není jasné, kdo ženu nakazil,” uvedl ředitel domova Michal Mariánek s tím, že v domově bylo odebráno 86 vzorků a výsledky jsou zatím známy u 59 testů.

„Čekáme na výsledky i od všech zaměstnanců, kteří přišli do styku s touto ošetřovatelkou,“ doplnil ve středu náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Od středy také hasiči prováděli dezinfekci domova Iris a kraj plánuje vyčlenění nemocnice, kde by mohli být nakažení senioři hospitalizováni. „Hledáme prostory, kam bychom tyto seniory sváželi, například do nějaké jedné vytipované nemocnice,“ dodal Navrátil.

Přejít nahoru