Domovy pro seniory hlásí další nakažené

Onemocnění COVID-19 se nově prokázalo u dalších devíti klientů v Domově Iris v Ostravě a dvou tamních zaměstnanců. Celkem se tedy v tomto zařízení nakazilo již 12 seniorů a tři pracovníci. Objekt byl dezinfikován. Dva nakažené klienty má rovněž domov pro seniory v Lukově na Zlínsku. Pozitivní test na koronavirus má také seniorka z ostravského Alzheimercentra. Nemoc má u ní lehký průběh.

Podle Simony Lipovské, ředitelky Alzheimercentra, které se nachází v ostravských Vítkovicích, byla nakažená seniorka z preventivních důvodů převezena na infekční oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

V centru byli během soboty otestováni všichni klienti a zaměstnanci. Vzorky zdravotníci odebrali od 77 klientů a 70 zaměstnanců. „Výsledky bychom měli znát nejdříve v neděli,“ sdělila Lipovská.

Situace ji i její kolegy mrzí. „Hlavně proto, že už počátkem března jsme zavedli přísná protiepidemiologická opatření,“ řekla. Například zákaz návštěv v zařízení platí již od 2. března. Byl tedy zaveden ještě před doporučením Bezpečnostní rady státu. Současnou situaci personál podle ředitelky zvládá. „Jsme připraveni se o klienty starat odděleně. Máme dostatek pomůcek,“ shrnula ředitelka.

Nákaza je i v domově na Zlínsku
Nákazu novým typem koronaviru potvrdily testy také u dvou klientů domova pro seniory v Lukově na Zlínsku. Nakažení byli od ostatních seniorů v zařízení izolováni v samostatných jednolůžkových pokojích.

Nákaza se rovněž potvrdila u kuchařky domova pro seniory v Nezdenicích na Uherskohradišťsku. Klienti i personál obou zařízení byli testováni. Výsledky se očekávají v neděli. Právu to řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

V Lukově, kde je více než 200 klientů, byl jeden z nakažených převezen do nemocnice v Uherském Hradišti. „Jeho stav však není vážný,“ uvedl hejtman s tím, že tam bylo vytvořeno devět infekčních jednolůžkových pokojů, pro které byly vyčleněny i sestry s potřebným vybavením.

„Celé oddělení, kde nakažení bydleli, jsme nechali testovat, stejně tak pečovatelky, které se tam o ně staraly. Celkem se jednalo zhruba o padesát lidí,“ konstatoval v sobotu Čunek.

V domově pro seniory v Nezdenicích, který patří pod Sociální služby Uherské Hradiště, žije více než 160 lidí. Nákaza koronavirem se tam podle hejtmana prokázala u kuchařky.

„Celý personál kuchyně jsme museli vyměnit, šel do karantény. V podstatě tam byla vytvořena nová směna,“ informoval hejtman.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru