Od neděle znovu zavře většina obchodů. Uzavřou se i lyžařské areály

V rámci protiepidemického systému PES přejde Česko do nejhoršího, tedy pátého stupně 27. prosince. Znovu se tak zavře většina obchodů a služeb. Zpřísní se také zákaz nočního vycházení, ten bude platit od 21. hodiny. Ve středu o tom rozhodla vláda premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Česká republika do nejvyššího stupně přejde od 27. prosince. Důvod je zejména ten, že během dneška nadále rostou čísla o šíření nákazy. Jedná se o téměř 11 tisíc nové diagnostikovaných denně,“ sdělil po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Shromažďovat se budou moci od neděle podle matice protiepidemického systému pouze dvě osoby, zákaz nočního vycházení se posune z 23:00 na 21:00.
Po přesunu ČR do pátého stupně PES mají platit v opatřeních minimální výjimky, řekl Blatný. I velké obchody mají nabízet jen základní potřeby.
Pokračuje kompenzační bonus ministerstva financí pro OSVČ. Je připraven program pro všechny nově připravené provozovny, uvedl ministr Havlíček.
Pro všechny uzavřené provozovny platí100% kompenzace mezd a dalších výdajů, uvedl Havlíček. Všechny dotčené provozovny, mohou čerpat plné 3 měsíce podpory nájemného.
V souladu s přechodem do 5. stupně PES budou uzavřena lyžařská střediska.
Výdejní okénka budou nadále fungovat, uvedl Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády.
Na Štědrý den budou moci mít obchody do 12:00. Výjimka platí i pro půlnoční mše v kostelích, za dodržení dodržení počtu osob v souladu s pravidly pro 4. stupeň PES.

Po Novém roce pak nastoupí do škol také pouze žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se opět bude učit distančně.

Opatření podle pátého stupně systému PES zatím budou platit do 10. ledna. Kabinet předtím v lednu vyhodnotí, zda bude jejich pokračování dál nutné.

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Přejít nahoru