Restaurace a bary budou zavírat ve 20:00

„Došlo ke stagnaci stavu. Zastavil se pokles. Počet nakažených neklesá,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Skóre systému PES je v současnosti na stupni čtyři. V posledních dnech stouplo. „Budeme se muset zaměřit na ty, kteří opatření nedodržují,“ uvedl Blatný. Od středy se proto zkracuje otevírací doba restaurací do 20:00. Platí také zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech i trzích. Omezení neplatí pro rozvozy jídla. Dodal, že kvůli změně strategie při hodnocení epidemie bude nutné v nejbližších dnech propočet PES upravit.

Vláda zkrátí otevírací dobu restaurací na 20. hodinu. Důvodem je podle ministra Blatného časté zneužívání prodeje z okének během nočních hodin. „Jde dokonce o přistavování takzvaných vyhřívaných stanů k okénkům, přeplněné bary, konzumace jídla a alkoholu na veřejnosti a na vánočních trzích, i když je to v rozporu s nařízeními,“ řekl Blatný.

Nouzový stav by tak trval do 11. ledna. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii platí do 12. prosince. O návrhu kabinetu bude Sněmovna jednat pravděpodobně ve středu.

Vicepremiér Jan Hamáček neočekává, že kabinet zpřísní opatření proti šíření koronaviru při pondělním jednání. Pokud by měly statistiky nadále stoupající tendenci, musela by vláda k úpravám opatření přistoupit, sdělil na tiskové konferenci. Lidi by ale podle něj v případě změny měla vláda včas informovat.

Denní nárůsty zjištěných nákaz covidem-19 ve srovnání s předchozími týdny klesaly od konce října, trend se otočil ve čtvrtek. Hamáček to ale nepřipisuje čtvrtečnímu přechodu ze čtvrtého do třetího stupně protiepidemického systému PES.

Od středy 9. prosince bude po celý den platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
Vláda dnes nerozhodla, od kdy budou moci být v provozu lyžařská střediska. Epidemická situace není debatě příznivá, řekl ministr Blatný.

 

Zdroj: lidovky.cz, čtk, idnes.cz

Přejít nahoru