Ministr zdravotnictví Jan Blatný představil nový systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření s názvem PES. Bude mít dvě úrovně. První formou tabulky určí míru omezení obecně. Ta bude mít pět barevných odstínů od nejlepší zelené až po nejvážnější fialovou. Druhá rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech.
Fungovat bude PES následujícím způsobem: podle stavu epidemie se každý den zhodnotí rizikové skóre na škále nula až sto, což celou zemi nebo region zařadí do jednoho z pěti pásem přísnosti opatření. Pro zmírnění nebo zpřísnění pásma bude muset změna trvat několik dní.
Skóre bude vycházet ze čtyř faktorů, a to z podílu pozitivních testů, počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel, počtu nakažených seniorů a takzvaného reprodukčního čísla. To udává, kolik lidí průměrně infikuje jeden nakažený. Podle něj lze tedy určit, jestli epidemie zrychluje či zpomaluje. Každý parametr bude mít určitou hodnotu, další dva body se budou přičítat, pokud za poslední týden číslo poroste.
„Je bezpečné počkat týden, nebudeme reagovat na jednodenní změny,“ vysvětlil Blatný. Když se tedy bude přecházet na vyšší stupeň rizika, bude to po třídenním nárůstu indexu. Při přechodu na nižší stupni do týdenním poklesu.
A to platí i nyní – ačkoliv je tedy nyní hodnota indexu 70, platí opatření pro pátý stupeň. Pokud současná hodnota týden vydrží a schválí to vláda, přejdeme do čtvrtého stupně.
Kdy a co se rozvolní
Ke každému z pásem náleží konkrétní sada opatření. Ubytovací zařízení budou moci fungovat v běžném režimu do třetího stupně rizika. Ve čtvrtém a pátém stupni bude jejich provoz omezen. Všech pět pásem vyžaduje, aby byl vyhlášený nouzový stav. S nočním zákazem vycházení se počítá u dvou nejzávažnějších z pěti stupňů. Platit by v nich měl od 23:00, či 21:00, vždy do 05:00.
Úřady by měly omezovat úřední hodiny ve třech nejvážnějších stupních epidemického rizika. V nejhorším pátém pásmu mají vyřizovat jen nezbytnou agendu. Služby s provozovnou budou muset být uzavřené jen ve čtvrtém a pátém stupni. V dalších stupních pro ně budou platit režimová opaření.
Po znovuotevření 1. a 2. tříd se ostatní žáci budou vracet do lavic postupně ve třech dalších etapách rozvolňování opatření proti covidu. První by se měl otevřít 1. stupeň základních škol a část 2. stupně. Potom i část tříd středních škol a první ročníky vysokých škol.
Roušky budou uvnitř i venku povinné od druhého stupně. V prvním, nejnižším stupni budou uvnitř a v dopravě.
Opatření platná pro jednotlivé stupně:
Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška vykazuje epidemie „významné známky brždění“. I podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové nařízení zabírají. Na jednoho pozitivního teď připadají více než dva kontakty, řekla. Ještě několik týdnů však musíme vytrvat v dodržování opatření.
Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová uvedla, že začal klesat podíl pozitivních testů. Pozitivní je podle i fakt, že včera bylo 95,9 procent rizikových kontaktů vytrasováno do 24 hodin. „Kolegům hygienikům i jiným trasovačům děkuji,“ řekla Rážová.
Na jednoho pozitivního člověka nyní připadá v průměru 2,41 rizikových kontaktů. „To přikládáme tomu, že opatření začala účinkovat,“ řekla. Narostl podle ní počet lidí, kteří se podílejí na trasování. Je jich více než 3 300. „Zvýšila se i efektivita,“ dodala s tím, že se za říjen provolalo v rámci trasování přes 3 miliony minut.
„Je evidentní, že trasování funguje,“ řekl ministr Blatný. „S klesajícím počtem nově nakažených osob to zcela odpovídá množství prováděných testů. Nedá se říct, že by byl jejich nedostatek,“ dodal.
Šéf ÚZIS Ladislav Dušek řekl, že epidemie vykazuje „významné známky brždění“. „V žádném regionu nepozorujeme rizikovou eskalaci,“ dodal. Aktuální odhad reprodukčního čísla je nyní podle něj mezi 0,7 a 0,8, což podle něj vypovídá o pozitivním vlivu opatření.
Data však podle něj nelze hodnotit ze dne na den. „Hodnotíme časové úseky minimálně sedm dní,“ vysvětlil. Za poslední týden podle něj klesl průměrný záchyt o 15 procent. „Diagnostikovaná čísla jsou ale stále vysoká,“ upozornil. Nejde tedy podle něj hovořit o jakémsi vítězství.
Problémem však stále je vysoké procento pozitivity testů, ač tento ukazatel klesá. Kromě toho je rizikové i velké množství nakažených seniorů. „Bohužel krajské hygienické stanice stále reportují nová a nová ohniska v sociálních zařízeních,“ řekl Dušek. Za říjen a začátek listopadu se v nich nakazilo skoro 10 tisíc lidí.
„V následujících týdnech musíme stále dodržovat nařízená opatření,“ řekl Dušek. Pokud budeme pokračovat tak jako doteď, mohli bychom se na přelomu prosince dostat k „velmi pozitivním číslům“.
Prioritou je podle Duška ulevit zatíženým nemocnicím. Problémem stále je i velké množství nakažených zdravotníků
Nových případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek ve srovnání se středou i s minulým týdnem ubylo. Laboratoře odhalily 7 874 pozitivních testů na koronavirus, přičemž ve středu jich bylo o zhruba tisícovku více a před týdnem o téměř 5 400 více. Ubylo i hospitalizovaných, v nemocnicích je podle posledních dat 6 881 pacientů.
Zdroj: čtk, idnes.cz