Očekáváme 14 tisíc pozitivních případů do konce dubna, hlásí odborníci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu ráno informoval o vývoji kolem koronaviru. Podle něj si Česko vede dobře a nejde směrem italského modelu. Do konce dubna i tak odborníci čekávají až 14 tisíc potvrzených případů.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška očekává Česko do konce dubna 14 tisíc potvrzených případů, v polovině dubna to bude 8000 případů. Důležitý je také podle něj počet provedených testů a reprodukční číslo, které se od minulého týdne snížilo.

„Do poloviny dubna by bylo testováno osm tisíc nově potvrzených případů. Číslo má rozptyl od 5 600 do 12 300,“ řekl Dušek. Model je podle něj realistický.

Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý informoval o tom, že systém je na nárůst připraven. K jeho kolapsu by došlo až v případě, že by bylo 45 tisíc a více potvrzených nakažených v nemocnicích.

Podíl nakažených koronavirem z počtu testovaných je nyní na 6,1 procenta. Pro srovnání, v Rakousku je to 16,4 procenta pozitivních případů z počtu testovaných. V Itálii dokonce 21,5 procenta. Španělská čísla jsou podle Duška tak vysoká, že je ani neuvádějí, poněvadž jim nevěří.

Podle Duška se v Česku daří chránit ohrožené skupiny, tedy primárně důchodce. Těch je v současné době 22 procent z počtu diagnostikovaných.

Reprodukční číslo 1,1 do poloviny dubna

Odborníci také změnili predikci reprodukčního čísla. Odhad z minulého týden byl 1,6. Nově podle nich po vyhlášení nouzového stavu je 1,32 a očekávají, že do poloviny dubna bude Česko směřovat až k číslu 1,1, což by znamenalo minimální nárůst nově nakažených a to, že by se epidemie dostala pod kontrolu. Děje se tak za současných striktních nařízení, jako je omezení volného pohybu nebo uzavření škol a obchodů.

Kvůli koronaviru přijala vláda řadu opatření, která mají zabránit šíření nákazy. Ministři například rozhodli o povinnosti nosit na veřejnosti roušku nebo o uzavření hranic České republiky. Právě vliv opatření na koronavirus by měl ministr ve středu zhodnotit.

Na tiskové konferenci by měli zúčastnění nastínit také budoucí vývoj v souvislosti s koronavirem. Odhadnout by měli počet nakažených, uzdravených a mrtvých v následujících několika měsících.

Vyjádřit by se mohli také k tzv. chytré karanténě, která se v pondělí začala testovat na jihu Moravy. Ta spočívá analýze informací z mobilů a platebních karet nakažených lidí. Podle nich se pak mapuje jejich pohyb a vyhledávají lidé, které mohli nakazit.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru