Nouzový stav až do května. S podporou vládě komunisté počítají

TOP 09 nepodpoří případný návrh na prodloužení nouzového stavu, nakloněn tomu není ani šéf ODS Petr Fiala. Komunisté naopak s prodloužením přímo počítají. Další strany očekávají, s jakým zdůvodněním se na poslance vláda obrátí. K posouzení otázky, zda by měla vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu, bude podle premiéra Andreje Babiše nutné vést odbornou debatu.

Prodloužení nouzového stavu dále do května, tedy po 30. dubnu, do kdy nyní platí, bude potřeba podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka. Nouzový stav v Česku platí od 12. března.

„Omezování svobod nehodláme dále akceptovat a už vůbec ne v situaci, kdy není jasné, co se musí stát, aby byl nouzový stav zrušen. Z modu, kdy každý říká něco jiného, jsme se totiž pořád nedostali,“ napsala na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předseda KSČM Vojtěch Filip dal najevo, že s prodloužením počítá. „Záleží na nákazové situaci,“ upřesnil nicméně.

„Nepodporuji prodloužení nouzového stavu ve chvíli, kdy nám jednotliví ministři říkají, jak jsme krizi zvládli, a přistupuje se k uvolňování poměrů,“ sdělil předseda ODS Petr Fiala. Vláda podle něj nouzový stav k ničemu nepotřebuje.

Neudává žádné důvody, proč ho chce prodlužovat. Koronavirovou krizi nepodceňujeme, ale vláda ji ani nemůže využívat ve svůj prospěch,“ uvedl. „V první chvíli, kdy to zdravotní situace dovolí, musíme lidem vrátit jejich svobody a rychle se vrátit k normálnímu životu,“ dodal.

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan poznamenal, že vláda naplánovala uvolňování přijatých krizových opatření až do června, tedy daleko za nyní schválenou hranici nouzového stavu.

Chceme tvrdá data

„Ale my tentokrát už budeme chtít tvrdá data: procento promoření populace, prognózu vlády, jak se bude situace vyvíjet. Jinak nevidím důvod, proč zvedat ruku pro prodloužení nouzového stavu,“ napsal.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poznamenal, že až strana žádost obdrží, projedná ji na poslaneckém klubu. „Podstatné pro nás bude i odůvodnění,“ podotkl.

Hamáček ve středu po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle jeho názoru nutné prodloužit. „Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné,“ řekl. Znovu zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby byla některá bezpečnostní opatření uvolňována. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

Babiš sdělil, že kabinet bude muset posoudit, jestli i po 30. dubnu budou potřeba opatření, která z platnosti nouzového stavu plynou.

„Krizový zákon nám v nouzovém stavu umožnil přijmout rychlá a nutná opatření pro zvládnutí epidemie. Teď musíme vyhodnotit, zda tato opatření budou po 30. dubnu ještě zapotřebí, či nikoliv,“ uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v úterý řekl, že očekává debatu až později předtím, než nouzový stav vyprší.

K prodloužení nouzového stavu vláda potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny. Nutnost dalšího prodloužení nouzového stavu chce kabinet zvážit před jeho koncem, aby měla aktuální data o epidemii nového typu koronaviru. Do konce dubna ho vláda prodloužila minulý týden poté, co dostala souhlas poslanců.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Státu aktuálně umožňuje mimo jiné rychle nakupovat zdravotnické ochranné prostředky, protože se nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru