Babiš chce opatření nejméně do Velikonoc, postoj opozice ho mrzí

Česko by v opatřeních proti šíření koronaviru mělo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pokračovat minimálně do Velikonoc, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna. ČTK v komentáři k dnešnímu jednání s lídry sněmovní opozice premiér dál napsal, že ho ho přístup opozice mrzí. Předsedové opozičních stran po schůzce vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. K žádosti menšinového kabinetu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů se Sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá.

“Opozice se prostě dohodnout nechce. Dvě hodiny jsme jim předkládali argumenty, odpovídali na jejich otázky, vysvětlovali, proč si ještě nemůže dovolit rozvolňovat, vše marné. Scházejí se s námi jen kvůli tomu, aby si pak mohli udělat tiskovku. Mrzí mě to, protože se nám povedlo epidemii přibrzdit, jdeme správným směrem, minimálně do Velikonoc bychom ale ještě měli pokračovat, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna,” uvedl Babiš.

Vláda nemá podporu pro nouzový stav. Opozici chybí plán postupu.

Vláda nemá ani po dnešní schůzce s opozicí podporu pro páteční hlasování Sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Podle lídrů Spolu, STAN a Pirátů nemá kabinet jiný plán, než je současné uzavření země. Na schůzce jim chyběli ministr školství Robert Plaga (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Po zhruba dvouhodinové videokonferenci svolané premiérem Andrejem Babišem (ANO) lídři opozice kritizovali nepřipravenost menšinového kabinetu ANO a ČSSD na postupné rozvolňování restrikcí. Nevyjádřili se pro podporu prodloužení nouzového stavu. Rozhodnout se chtějí do pátku, mimo jiné podle aktuálních dat. Proti prodloužení nouzového stavu se podle svých lídrů postaví pravděpodobně většina koalice Spolu či KSČM.

Předseda ODS Petr Fiala kritizoval premiéra Andreje Babiše (ANO), že odmítl potvrdit jakýkoli termín, například návratu dětí do škol. Jediným plánem premiéra je podle něj pokračovat v současné podobě lockdownu. Řekl, že předložená data nedokládají potřebu uzavření pohybu na okresy a tudíž prodloužení nouzového stavu. Podle Fialy budou nyní zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09, lidovci) jednat o jednotném postoji. “Nevím, jestli bude úplně stoprocentní, problematika je složitá, ale naprostá většina koalice Spolu, to mohu říct už dnes, nebude podporovat prodloužení nouzového stavu,” řekl novinářům.

Lidovečtí poslanci se podle svého předsedy Mariana Jurečky sejdou ještě během dnešního dne. Během dnešního jednání podle něj nezazněl žádný argument, který by podpořil, že pokračování stavu nouze je smysluplný krok. Z jednání neměl dojem, že by členové vlády “měli opravdu nějakou větší motivaci a snahu”, aby zástupce opozice argumentačně přesvědčili k podpoře některé z variant prodloužení nouzového stavu.

Předseda Pirátů Jan Bartoš novinářům řekl, že v posledních třech týdnech jednali experti stran s jednotlivými ministry, ti jim ale na dnešním jednání chyběli. “Ze strany vlády zastoupení reprezentativní nebylo,” konstatoval. Dodal, že chyběla hlavní hygienička a ministr školství, který má nastínit rozvolňování ve školách.

Na jednání padly otázky k efektivitě jednotlivých opatření, vláda podle Bartoše ale nedokáže říct, která z opatření přesně za poklesem počtu nově infikovaných stojí. Předsedovi STAN Vítu Rakušanovi chyběla čísla o počtech lidí v karanténách a izolacích. Rakušan také poznamenal, že premiér s opozicí hovoří vždy pouze krátce před hlasováním o nouzovém stavu. “Vláda ale nikdy neřekne, ten nouzový stav chceme proto, proto a proto, vztahujeme to k těm a těm číslům,” uvedl. Je podle něj nejasné, proč vláda žádá o 30 dnů prodloužení.

Schůzka nepřesvědčila ani předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. “Argumenty jsme dostali, ale pro mne to nejsou argumenty, které by mne přesvědčily o prodloužení nouzového stavu,” řekl ČTK. Doplnil, že čeká na stanoviska z jednotlivých krajů. Podle nich širší vedení doporučí, jak mají poslanci KSČM postupovat. Nálada ve straně ale podle něj spíše směřuje k nepodpoření nouzového stavu a k regionálnímu řešení situace, řekl ve Sněmovně novinářům. Své rozhodnutí chce strana oznámit ve čtvrtek.

Rozhodně nebudou pro prodloužení nouzového stavu hlasovat poslanci hnutí SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura novinářům řekl, že jednotlivé aspekty zástupcům opozice vysvětlovali na schůzce spolu s Babišem vicepremiéři Jan Hamáček (ČSSD), Alena Schillerová a Karel Havlíček (oba za ANO). “Soustředí se čistě na to, jak všechno zavřít. Jak chránit skupinu rizikových. Úplně chybí vyhodnocení dopadů na oblasti sociální, ekonomické i zdravotní a pro ty, kteří mají jiný zdravotní problém,” popsal, v čem vidí SPD největší slabinu vládního postupu.

Žádost poslancům, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil až 27. dubna, vláda schválila v pondělí. Nouzový stav by tak v Česku trval nepřetržitě víc než půl roku. Prodloužení nouzového stavu navrhl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních svátcích, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí. Podle Blatného a Hamáčka je zatím epidemie natolik silná, že se nedá zvládat standardními opatřeními.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru