Netestujeme. Nemáme čím, hlásí nemocnice v Liberci

V Krajské nemocnici v Liberci zastavili v pondělí odpoledne odebírání vzorků lidem, které hygienici doporučili k testování na koronavirus. Důvodem je nedostatek odběrových sad.

„V tuto chvíli nemáme odběrové sady. Čekáme na jejich dodání, obnovení provozu předpokládáme ještě v průběhu dne,“ uvedl pro Právo mluvčí nemocnice Václav Řičář.

V Liberci se tak opakuje situace z pátku, kdy tu přestaly jezdit odběrové sanity, dojíždějící kvůli testům za potenciálně nemocnými až domů. V pátek chyběly zdravotníkům nejen testy, ale i ochranné pomůcky.

„Střídavě chybí všechno,“ potvrdil Řičář s tím, že během pondělí odběrové sanity jezdí zatím bez omezení.

Nemocnice Liberec@NemLiberec

‼️Kvůli nedostatku odběrových sad pro testování na #covid19 jsme bohužel dočasně museli v #krajskanemocniceliberec POZASTAVIT TESTOVÁNÍ.
Naši zaměstnanci bohužel nemohou za to, že odběrový materiál není k dispozici ‼️
Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

112 people are talking about this

Na odběrové místo v areálu nemocnice, které je kvůli chybějícím testům nyní uzavřeno, přijíždějí pacienti, kteří mají doporučení od hygieniků, standardně autem. Přes okénko auta jim zdravotníci odeberou vzorky, načež lidé ihned odjedou. Podobná odběrová místa jsou v Libereckém kraji ještě tři – v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Jilemnici.

Vedení krizového štábu v Libereckém kraji už v pátek přiznalo, že zdravotníci nejsou schopni velký nárůst lidí doporučených k odběru pokrýt. „Fatálně selhává centrální distribuce pomůcek od státu,“ stěžoval si krajský radní pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

V Libereckém kraji bylo v pondělí 88 případů onemocnění Covid-19. Oproti předchozímu dni přibylo 10 případů. Nejvíce nemocných – 45 – pochází z Liberecka, na Jablonecku jich je 28, na Semilsku 11 a na Českolipsku 4.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru