Kolem míst poslanců Volného a Bojka v jednacím sálu umístili pracovní plexisklo. Oba odmítají nosit respirátor

Kolem míst nezařazených poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka ve sněmovním jednacím sálu ve čtvrtek pracovníci odborné firmy instalovali ochranné plexisklo. Oba poslanci odmítají navzdory vládním protikoronavirovým nařízením nosit respirátory či roušky. Opatření avizoval před týdnem předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Plexisklo přímo nepřiléhá k lavici Volného a Bojka, ale k nejbližším okolním lavicím. Místa v nich mají pirátští poslanci Jakub Michálek, Jan Pošvář a Vojtěch Pikal, který ale jako místopředseda sněmovny užívá místo u stolu členů vedení dolní komory. S ohledem na památkovou ochranu pracovníci připevnili plexiskla lepicími páskami, u podlahy pomocí stojanů.

Volný už minulý týden reagoval na ohlášené opatření slovy, že děkuje vedení sněmovny za předvolební billboard Volného bloku přímo v dolní komoře. Vznik seskupení Volný blok oznámili oba nezařazení poslanci začátkem února, má podle nich sjednotit národovecké a vlastenecké síly pro říjnové sněmovní volby.

Předsedající schůze Volného a Bojka pravidelně napomínají, byli i vykázáni z jednacího sálu. V únoru je ze sálu vyvedla policejní ochranná služba.Úvahy o plexisklu se kvůli počínání Volného a Bojka objevily už v únoru. Vedení sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se ale tehdy shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě.

Michálek v polovině února při sněmovní diskusi o takzvaném pandemickém zákonu navrhoval vykázat Volného a Bojka na galerii pro veřejnost nad sněmovním jednacím sálem. Galerie je nyní uzavřená, ochranné plexisklo je na ní namontováno už delší dobu.

Oba poslanci už dříve oznámili, že odmítají nosit ve sněmovně ochranu nosu a úst, a to, jak uvedli, z občanských a politických důvodů. Uvnitř sněmovny je nošení respirátoru nebo roušky povinné. Volný se účastnil i několika protestů proti vládním protikoronavirovým restrikcím.

Ochranné plexisklo používají například už od konce léta v chorvatském parlamentu, kde vybudovali průhledný štít kolem řečnického pultíku. Tamní poslanci tak během projevů nemusejí nosit roušky, které jinak vedení Saboru vyžaduje. Podobné opatření zavedly parlamenty i v dalších zemích, například už na jaře v Řecku či Srbsku. Loni v září pak dostali švýcarští poslanci každý vlastní plexisklovou kóji, aby mohli zachovat co největší sociální odstup, podobnou ochranu dostali zákonodárci také v Kanadě.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru