Ošetřovné na děti dostanou rodiče za celou dobu uzavření škol, odklepl Senát

Senátoři se ve středu mimořádně sešli, aby projednali šest změn zákonů souvisejících s koronavirem, které v úterý schválila Sněmovna. Týkají se například maturit, ošetřovného nebo pozastavení elektronické evidence tržeb (EET).

Senátoři po dvouhodinové diskuzi kývli na vládní novelu zákona o ošetřovném. „Návrh řeší situaci rodin s dětmi, ve kterých museli rodiče ze dne na den v důsledku mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví zůstat doma,“ uvedla změnu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Dávku ve výši 60 procent ze základu platu dostanou zaměstnaní rodiče dětí do 13 let. Nárok na ni budou mít po celou dobu, co budou školy kvůli koronaviru zavřené. Doposud se ošetřovné vyplácelo jen po dobu devíti dnů a u dětí do 10 let.

Stát podle předlohy uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Ošetřovné se bude vztahovat také na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu. V těchto případech tedy nebude existovat věkové omezení.

Rodiče se nově budou moci na ošetřovném i vícekrát vystřídat, dávka se bude vyplácet jednou za měsíc. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

EET

Podpořili také vládní návrh na pozastavení povinnosti elektronicky evidovat tržby (EET). Podinkatelé nebudou muset po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců tržby elektronicky evidovat, úředníci to nebudou kontrolovat.

„Nechceme v tuto chvíli nikoho ničím zatěžovat, a proto odložíme EET pro všechny o tři měsíce po ukončení nouzového stavu,“ zopakovala v Senátu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Na začátků středeční schůze zatleskali senátoři lidem, kteří proti koronaviru bojují v první linii. „Chtěl bych Vás vyzvat, abychom povstali a potleskem vyjádřili úctu,“ řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS)

Podobně tleskali v úterý na jednání Sněmovny i poslanci.

Senátoři zákony ve středu projednávají v omezeném počtu, schůze se zúčastní zhruba polovina z nich. Je to z preventivních důvodů kvůli obavám z koronaviru, aby případně neonemocněla celá parlamentní komora. Poslanců byla v úterý na schůzi také jen polovina.

Vystrčil na tiskové konferenci před schůzí řekl, že chce nabídnou vládě, aby se senátory probírala zákony dopředu. „Ten mimořádný režim neumožňuje standardní zasedání. Můžeme říct dopředu své připomínky a druhá výhoda je, že senátoři a senátorky jsou lidé z regionů,” řekl.

Řešit budou senátoři ošetřovné, pozastavení EET na tři měsíce, posunutí maturitních zkoušek nebo odpuštění minimálních záloh na zdravotním a sociálním pojištění.

Poslanci schválili v úterý večer ještě navýšení schodku rozpočtu na 200 miliard korun z původních 40 miliard. Senát nicméně o rozpočtu nerozhoduje, a tak ho nebudou na plénu senátoři projednávat.

Pokud novely zákonů senátoři podpoří, dostane je na stůl prezident.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru