Itálie hlásí už 2158 mrtvých s koronavirem. Chybějí lůžka, sestry jsou vyčerpané

Počet obětí koronaviru SARS-CoV-2 stoupl v Itálii na 2158, když od nedělo podlehlo nemoci další 349 osob. Nákaza se v zemi potvrdila u 27 980 osob, což představuje nárůst o 2470. Zatím se uzdravilo 2749 lidí. Nová data uvedl v pondělí večer šéf Civilní ochrany Angelo Borrelli. Italské zdravotní sestry si na videu stěžují, že jsou vyčerpané, nemají ochranné pomůcky a že v nemocnicích už nejsou lůžka a nelze dále čekat

Mrtvých nepřibylo tolik jako v neděli, kdy bylo nahlášeno 368 obětí. Nejsou sice známy údaje z Puglia a Tarenta, podle Borrelliho se však ukazuje, že špička nákazy už je překonaná.

Potvrzují to data z nejvíce postižené Lombardie, kde stoupl počet nakažených o 1377 na 14 649. „To je méně, než bylo včera, pokračuje to v trendu předchozích dní,“ řekl místní úředník Giulio Galler.

Vysoký je podle něj počet vyléčených, jichž je v Lombardii 1273.

Problémem jsou ale klesající zásoby ochranných masek na intenzivní péči, v Lombardii jsou už jen na několik dní, varoval předseda Asociace nemocničních anesteziologů Alessandro Vergallo v dopise prezidentovi: „Je tu riziko paralyzování nebo zpomalení efektivity závazku zachránit co největší počet lidských životů.

Nemocniční sestry natočily video, v němž poukazují na nevhodné pomůcky a varují, že situace je kritická: „Není tu čas. Nemáme víc postelí pro hospitalizace. Jsme nucené znovu používat vlastní ochranné pomůcky, protože je jich málo. Jsme v neustálém ohrožení, víme že každý den riskujeme nákazu a prožíváme neustálý strach, že zaneseme virus do našich domovů. Potřebujeme (další) nemocnice a personál. Okamžitě. Teď hned. Ne zítra.“

Itálie podpoří svou již tak slabou ekonomiku 25 miliardami eur (asi 682 miliard Kč). Již dříve avizovaná opatření oznámil na dnešní tiskové konferenci premiér Giuseppe Conte. Balíček má být podle ministra hospodářství Roberta Gualtiriho schválen příští měsíc, platit ale začíná okamžitě. Řím pozastavuje splátky půjček a hypoték firmám i soukromým osobám a bankám poskytne státní záruky. Finančním domům také navýší prostředky, aby mohly pomoci firmám platit zaměstnance, kteří jsou kvůli přerušení provozu na nucených dovolených.

„Můžeme mluvit o italském modelu nejen díky naší strategii pro potlačení nákazy, ale můžeme také začít hovořit o naší politické a ekonomické strategii k řešení této velké politické a sociální nouze,” řekl premiér.

Zdroj: novinky.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru