Hamáček: Konec nouzového stavu usnadní pokutování, hrozí až tři miliony

Konec nouzového stavu usnadní policistům postihovat lidi za porušení protikoronavirových opatření. Dnes to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Pandemický zákon, o který budou od 12. dubna nařízení opřena, je totiž novější a přesnější. „Ten zákon počítá s rovným přístupem. To znamená, že se nebude opakovat to, že podle krizového zákona část těch, kteří opatření porušovali, bylo možné stíhat a postihovat a část nikoliv. V tom pandemickém zákoně už je to vyřešeno,“ uvedl Hamáček. Policisté tak budou moci pokutovat lidi za nedodržování nařízení až do výše tří milionů korun, firmy až do pěti milionů korun. Hamáček dodal, že je nyní důležité představit veřejnosti plán rozvolňování. Musí se také sdělit, jak se bude boj s epidemií řídit po skončení nouzového stavu a velkých plošných opatření. Pracuje na tom ministerstvo zdravotnictví. „Mělo by jasně říci, za jakých podmínek budou platit jaká opatření, aby to bylo předvídatelné,“ uvedl. Například podnikatelé by měli vědět, kdy mohou otevřít provozovny. Podle ministra se nesmí opakovat situace z minulosti, kdy vláda někdy podléhala tlakům a rozvolňovala příliš rychle.

Ministr vnitra Jan Hamáček bude na vládě požadovat, aby policisté a hasiči dostali bonus v průměru 20 tisíc korun. Odměnit je chce za jejich nadstandardní nasazení, a to například při kontrolách hranic okresů v rámci vládou nařízeného omezení pohybu. Na mimořádných odměnách by měl stát vyplatit celkem 770 milionů korun.

„Beru to jako minimální poděkování, které jim můžeme dát,“ řekl směrem k policistům a hasičům, kteří byli během doby pandemie nasazeni.

Celkově by se mělo na mimořádných odměnách vyplatit 770 milionů korun. Ty se budou týkat okolo 26,5 tisíce policistů a dalších několika tisíc hasičů.

„Stejně jako jsme odměnili zdravotníky, tak věřím, že se nám podaří najít prostředky i na odměnu našich hasičů a policistů,“ uvedl na tiskové konferenci.

Policisté také dostanou od počátku června 39 korun denně jako příspěvek na stravování. Bude jim vyplácen formou stravenkového paušálu.

Zdroj: seznamzpravy.cz, idnes.cz

Přejít nahoru