Konec domluv. Policie přitvrdí, budou padat pokuty

Kvůli zhoršující se koronavirové situaci bude policie dodržování nových pravidel kontrolovat důsledněji než doposud. V úterý to oznámil policejní prezident Jan Švejdar. Místo domluvy tak policisté častěji sáhnou k pokutě. A ty by už neměly být symbolické, ale vyšší.

Nepříznivý vývoj šíření nákazy a s ním spojené zpřísnění mimořádných opatření přináší i potřebu důraznějšího přístupu při kontrole jejich dodržování. Přestože drtivá většina občanů nařízení dodržuje, existuje část osob, která je stále odmítá akceptovat,“ napsal v úterý Twitteru šéf policejního sboru.

Pokut nepatrně a ještě nízké

Aktuální situace je podle něj mimořádně vážná a policisté již nemohou být tolerantní jako dosud. „V každém takovém případě budou postupovat důsledně, prostor pro domlouvání už nemáme,“ varoval Švejdar.

Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík k tomu Právu řekl, že policisté v terénu vnímají, že „potenciál domluv byl vyčerpán“. „Tam, kde by ještě nedávno stačila domluva, tak se přistoupí k udělení blokové pokuty,“ uvedl.

Jejich výše vždy závisí na konkrétním policistovi a na tom, jak vyhodnotí situaci. „Je nepříznivá epidemiologická situace, lidé jsou ohrožováni na životech,“ odůvodnil Moravčík vyšší sankce než dosud běžné dvě stovky. Za porušení protiepidemických opatření mohou policisté a strážníci uložit na místě pokutu až deset tisíc korun.

Mnohatisícové sankce například za chybějící roušku v MHD jsou však jen iluze. Stejně jako u jiných přestupků je totiž možné pokutu v příkazním řízení na místě udělit jen v případě splnění řady podmínek. Tedy že nestačí domluva, obviněný musí souhlasit s právní kvalifikací skutku, s uložením pokuty i s její výší.

V opačném případě policistovi či strážníkovi nezbývá nic jiného než porušení oznámit správnímu orgánu. Tím jsou v případě protiepidemických opatření prací zahlcené krajské hygienické stanice nebo radnice.

Dohled na povinnost nosit roušku v MHD si za svoji prioritu vzala pražská městská policie. „Jen od 1. do 13. 10. řešili pražští strážníci celkem 1780 případů porušení povinností mít zakryté dýchací cesty v MHD, většinu vyřešili domluvou,“ sdělil včera Právu ředitel pražských strážníků Eduard Šuster.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru