ČVUT tiskne respirátor na 3D tiskárně

Odborníci z ČVUT vyvinuli speciální respirátor, který tisknou na 3D tiskárnách. Od příštího týdne by ho měli distribuovat do českých fakultních nemocnic. O detailech spolupráce mají v pondělí na tiskové konferenci informovat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Brífink sledujeme živě.

ČVUT by měla vyrábět asi 10 tisíc kusů za den. „Domluvili jsme se, že je začnou dodávat do fakultních nemocnic. Teď už jen ladíme detaily,“ napsal na Twitter Vojtěch.

Adam Vojtěch@adamvojtechano

Odborníci z ČVUT vyvinuli respirátor na 3D tiskárně. Speciální filtr vydrží asi týden. Je to ještě vyšší ochrana než FFP3. Domluvili jsme se, že je začnou dodávat do fakultních nemocnic. Teď už jen ladíme detaily. Od příštího týdne by mohli začít vyrábět až 10 000 ks denně.

View image on Twitter
302 people are talking about this

Na tiskové konferenci by měl ministr upřesnit, do jakých konkrétních fakultních nemocnic budou respirátory distribuovány. Řada nemocnic si v posledních dnech stěžovala, že jim stát nedokáže zajistit dostatek ochranných pomůcek.

Respirátor s názvem „CIIRC RPD5“ by měl disponovat ještě vyšší ochranou než ty s evropským označením FFP3. Speciální filtr schopný zachytit 95 procent pevných částic z okolí by měl vydržet asi týden.

Skelet respirátoru vytiskne speciální 3D tiskárna. Ta používá k výrobě nylonový prášek, který se pomocí pojiva a žáru z lamp v tiskárně spojí do požadovaného tvaru. Odborníkům z ČVUT se podařilo tento respirátor vyvinout za jeden týden.

Přejít nahoru