Blatný: Testování je nutné pro udržení otevřených obchodů

Lidé by se měli nechat testovat na covid-19, aby bylo možné i nadále zachovat otevřené obchody a restaurace, vést společenský život a obnovit zdravotní péči. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ode dneška se mohou nechat bezplatně otestovat pedagogičtí pracovníci. V provozu je podle ministra více než 1000 odběrových míst, další přibudou příští týden. S dobrovolným testováním veřejnosti se počítá od 18. prosince.

Blatný jako důvody, proč by se učitelé i veřejnost měli nechat otestovat na koronavirus, uvedl: “Prostě proto, abychom udrželi otevřené obchody a restaurace, abychom udrželi společenský život a obnovili zdravotní péči v plném rozsahu.” Všechny obchody, restaurace a také provozovny služeb se s omezením znovu otevřely ve čtvrtek. Odborníci očekávají, že kvůli vyššímu pohybu lidí se může šíření koronaviru zhoršit. Počty nově nakažených v posledních týdnech klesaly.

Na testy se musí zájemci objednat přes rezervační systém. Zájem učitelů o testování takzvanými antigenními testy byl dnes v Praze malý. Petr Šnajdárek, který se za armádu podílel na projektu chytré karantény, dnes uvedl, že podstoupit testování bude možné v příštím týdnu i u praktických lékařů a ambulantních specialistů. “Z iniciativy Lékaři pomáhají Česku je aktuálně zapojeno 665 stomatologů,” řekl Šnajdárek. Fungovat budou rovněž mobilní odběrové týmy hasičů. Nyní je síť odběrových míst především v nemocnicích.

Díky bezplatnému testování pedagogických pracovníků a od 18. prosince všech zájemců má podle vlády stoupnout počet testů. Vyšší počty budou podle odborníků přesněji odrážet reálný vývoj epidemie. Pokud chodí na testy převážně lidé s příznaky, pozitivita mezi testovanými je vyšší než deset procent, signalizuje to komunitní šíření.

Blatný v minulých dnech řekl, že pokud se při nynějším zmírnění opatření situace zhorší, projeví se to zřejmě do poloviny ledna. Roli kromě většího počtu kontaktů po otevření obchodů či restaurací mohou hrát také vánoční svátky s větším množstvím rodinných návštěv.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru