Blatný: Pouze 30 % obětí zabil covid, dáváme tam i mrtvé po nehodách

Česko eviduje přes 15 tisíc obětí koronaviru. V přímé souvislosti s nákazou ale zemřelo pouze 30 procent z nich, řekl TN.cz ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). U dalších 10 procent lidí, kteří jsou ve statistikách, dokonce nebyla souvislost prokázaná vůbec. Jako oběti covidu-19 se podle Blatného počítají i lidé, kteří zemřeli po autonehodě.

Česko možná nemá tolik obětí covidu-19, kolik hlásí wen ministerstva zdravotnictví. Pochybnosti o statistice vyvolal sám šéf resortu Jan Blatný (za ANO), když v Poslanecké sněmovně prohlásil, že se do ní počítají i nakažení, kteří ale zemřeli kvůli autonehodě.

Podle něj je evidence obětí v tuzemsku příliš poctivá. “My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid-19, jako člověka, který zemřel na covid-19,“ tvrdil Blatný.

Jeho slova jsou však v rozporu s oficiálním dokumentem ministerstva, podle kterého by se oběti autonehod do koronavirové statistiky počítat neměly. “Úmrtí v důsledku covid-19 se pro potřeby epidemiologického sledování definuje jako úmrtí v důsledku klinicky odpovídajícího onemocnění u osoby s potvrzenou nebo pravděpodobnou nákazou původcem covid-19, pokud není přítomna jiná příčina úmrtí, která s covid-19 nesouvisí (například úraz). Zároveň se nesmí jednat o úmrtí osoby, která se mezi onemocněním COVID-19 a úmrtím zcela uzdravila,” stojí v něm. Blatný v sobotu pro TN.cz podrobněji popsal, jak moc je statistika obětí covidu-19 nepřesná. Někteří lidé by v ní prý vůbec neměli být.

“Z těch, kteří jsou v Česku ve statistikách úmrtí s covidem-19, zemřelo v přímé souvislosti s tímto onemocněním 30 procent. U 10 procent souvislost nebyla prokázaná a u 60 procent je možná nebo pravděpodobná. Tito lidé měli i jiná závažná onemocnění, například nádory,” prozradil ministr zdravotnictví. “Právě tuto 60procentní skupinu zkoumá tým expertů pod vedením náměstka Vladimíra Černého. Hlášení úmrtí v souvislosti s covidem-19 není doposud mezinárodně standardizováno. Jistě se jedná o závažné téma,” uzavřel Blatný.

Na ministrův výrok o nakažených obětech bouraček v koronavirových statistikách reagoval i Jan Kulveit z Oxfordské univerzity, jenž se podílel na původním protiepidemickém systému PES. Podle uznávaného vědce Česko nezaznamenává mrtvé s covidem-19 tak poctivě, jak tvrdí Blatný.

“V žádném případě není pravda, že by Česko vykazovalo úmrtí na covid-19 v evropském kontextu výjimečně poctivě a toto poctivé vykazování bylo důvodem, proč vychází počet mrtvých tak vysoký. Je fér říct, že české vykazování mrtvých není ani nějak výjimečně podhodnocené, mnohem horší je Bulharsko a Polsko,” napsal Kulveit na facebooku. Ani hlášení autonehod nemocných s covidem-19 prý nemá významný vliv na celkovou statistiku. “Na každou oběť autonehody s covidem započtenou do úmrtí na covid-19 připadá mnohem víc lidí, které sice zabil covid, ale nejsou ve statistice,” tvrdí Kulveit. Vysoký počet úmrtí v Česku na covid-19 je prý daný tím, že jím onemocnělo hodně lidí.

O komentář k výroku ministra Blatného jsme žádali i Ústav zdravotnických informací a statistiky, jenž má koronavirová čísla na starosti, dosud však na dotazy nezareagoval.

Zdroj: TN.cz

Přejít nahoru