Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka

Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka

Kvůli nemoci COVID-19 ve světě zemřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením „skutečné bilance pandemie“ přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí na světě poloviční, konkrétně se mělo jednat přibližně o 3,24 milionu mrtvých. Podle studie vládní statistiky výrazně zkreslují situaci i v Česku a na Slovensku.

„Jakkoli otřesná se covidová pandemie může zdát, tato analýza ukazuje, že skutečná bilance je výrazně horší,“ řekl ředitel IHME Chris Murray. Nové poznatky podle něj mohou pomoci veřejnosti pochopit rozsah koronavirové krize, úřadům zase mají poskytnout přesnější podklady pro boj s nemocí.

O tom, že v řadě zemí oficiální statistiky zdaleka nezachycují všechna úmrtí způsobená covidem, už delší dobu svědčí data o celkové úmrtnosti za dobu pandemie. Právě tyto údaje a jejich srovnání s úmrtností v minulých letech jsou základem studie IHME.

„Tato úmrtnost byla upravena s cílem odečíst úmrtí, která nelze přímo přičítat pandemii. Výsledné odhady tak zahrnují pouze úmrtí přímo způsobená virem SARS-CoV-2,“ vysvětlují autoři výzkumu.

Pokračování článku (Zdroj: CNN Prima News): Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru