Nárůst počtu případů covidu-19 ve čtvrtek mírně zpomalil

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 ve čtvrtek v Česku mírně zpomalil na 252 případů. Za dnešek k nim přibylo zatím dalších 131. Celkem se tak od začátku epidemie v zemi nakazilo novým koronavirem 16.474 lidí. Aktuálně nemocných je k dnešnímu podvečeru 4533. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nejhorší je nadále situace na Prachaticku, kde je nejvyšší počet nově nakažených za uplynulý týden. V okrese bylo podle ministerstva za posledních sedm dní potvrzeno zhruba 84 případů nákazy koronavirem v přepočtu na 100.000 obyvatel. Hygienici dokončili ve čtvrtek testování asi 350 zaměstnanců firmy Intica Systems v Prachaticích. Postupně se koronavirus potvrdil u 38 lidí z firmy nebo jejího okolí. Jihočeští hygienici momentálně řeší, jak to bude v podniku dál.

Nadále v Česku roste počet aktuálně nemocných, tedy počet případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých. Množství aktivních případů covidu-19 činí 4533, což je nejvíc od 14. dubna. Je tak už jenom o 140 nižší než zatím nejvyšší počet nemocných, který byl zaznamenán 11. dubna.

V českých nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 124 lidí s koronavirem. Stav 22 z nich hodnotí lékaři jako těžký.

Za dnešek provedly laboratoře v Česku přes 7300 testů na covid-19. Od začátku testování už laboratoře udělaly téměř 691.000 testů.

Ministerstvo zdravotnictví zpětně revidovalo počty nových případů nákazy koronavirem za úterý a středu. Původně uvádělo, že v úterý bylo nově nakažených 275 a ve středu 278, ale po dnešní aktualizaci údajů uvádí za úterý 276 případů a za středu 275. V předchozích dnech ministerstvo už zpětně revidovalo počty vyléčených a hospitalizovaných. Přitom však zároveň Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) tvrdil, že věrohodnost statistik tím neklesá, protože právě údaje o počtech nových případů se zpětně nemění.

Audit počtu vyléčených nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Ministerstvo pak v neděli v údajích na webu zvýšilo počet vyléčených, a tím o třetinu snížilo údaj o počtu aktuálně nemocných s covidem-19. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek pak ČTK tvrdil, že na věrohodnost statistik covidu-19 audit nemůže mít vliv, protože počty nově diagnostikovaných, zemřelých i hospitalizovaných se sledují v reálném čase, když se vloží do databáze. “Záznam o vyléčení je jediný, který vyžaduje nějakou zpětnou kontrolu,” řekl. Vzápětí ale ministerstvo snížilo počet hospitalizovaných a v posledních dnech opakovaně měnilo i údaje o nově diagnostikovaných a zemřelých.

 

Zdroj: čtk

Přejít nahoru