Blatný i Plaga ve středu dostanou vyhazov z vlády, Babiš za ně má náhradu

Ve středu mají ve vládě skončit hned dva ministři. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce podle informací CNN Prima NEWS nechat odvolat jak šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného, tak i ministra školství Roberta Plagu. Redakci to potvrdily dva důvěryhodné zdroje.

O konci Blatného se spekuluje už nějakou dobu. K výměně ministrů má podle informací CNN Prima NEWS dojít ve středu. Ministry odvolává na návrh premiéra prezident.

Místo Blatného by měl resort zdravotnictví řídit Petr Arenberger, který doposud vedl Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Do křesla ministra školství by měl usednout poslanec za hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně. Babiš zvažuje, že by se ministrem mohl stát i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher.

Babiš kritizuje Blatného dlouhodobě. V minulosti ministrovi vyčítal špatný marketing i nepodařenou kampaň k očkování. Premiérovi vadily také odchody desítek lidí z resortu zdravotnictví nebo, že se Blatný dostatečně neradí s odborníky. Blatnému poslal čtyři kritické dopisy. Premiér se údajně k Blatnému nechová s respektem ani na jednáních vlády. Blatný doposud nechtěl debaty o svém budoucím vládním angažmá komentovat.

Plaga není oporou, myslí si Babiš

Stejně tak s Plagou má Babiš problémy delší dobu. Premiér chtěl ministra školství z vlády vyhodit před dvěma lety. Když informace prosákly na povrch, Plagy se zastali odborníci z oblasti školství. Předsednictvo Rady vysokých škol vyjádřilo znepokojení nad informacemi o konci ministra a uvedlo, že se za Plagy řada věcí zlepšila.

Ministr školství svůj post tehdy ustál. Z premiérova okolí ale dlouhodobě zaznívá, že mu Plaga „leze na nervy“. Babišovi momentálně nejvíc vadí, že během koronavirové krize údajně Plaga nebyl pro učitele ani rodiče oporou. Vyčetl mu také, že komunikuje s médii místo s premiérem.

Plaga si Babišovu nevraživost dobře uvědomuje. Když se rozpadla brněnská buňka hnutí ANO, Plaga pozbyl členství v hnutí. Když se buňka obnovila, Plaga už o stranickou knížku nepožádal a ve vládě působí jako nestraník za ANO.

V poslední době měl ministr Plaga s Babišem spory především v oblasti konaní maturit a kvůli plánu na návrat dětí do škol. Babiš se proti ministrovu návrhu razantně ohradil. Premiér prohlásil, že nesouhlasí se rotační výukou dětí na prvních stupních. „Spousta z vás si taky myslí, že rotace pro celý 1. stupeň ZŠ nedává smysl. Že když bude 1. a 2. třída chodit do školy jenom týden a další týden se bude učit z domova, vyvolá to spíš zmatky, protože se ty nejmenší děti budou na přerušovaný režim těžko adaptovat,“ napsal premiér.

Za Plagou však stojí odborná veřejnost i epidemiologové. Premiér se odvolává především na studenty a lidi, kteří mu píšou.

Zdroj: PRIMA CNN

Přejít nahoru