Bartoš: Vydírat se nenecháme. Babiš má jen chaos, nouzový stav nepodpoříme

S premiérem Andrejem Babišem (ANO) jsme o podpoře nouzového stavu nikdy nejednali a vydírat se nenecháme, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Pirátů Ivan Bartoš. Babiš podle něj nemá žádný plán a řídí zemi jen PR chaosem, ze kterého je řada politiků v deziluzi. Bez nouzového stavu to podle Bartoše Česko zvládne.

Jak je to tedy s Piráty a podporou nouzového stavu? Bylo to někdy předmětem jednání?
V posledních čtyřech hlasováních jsme nouzový stav nepodpořili. Je to režim, který umožní vládě řešit dočasně problémy, aby nastavila systém, kde by ho nepotřebovala. Plán jak řešit krizi jsme vládě představili už v dubnu a spoustu věcí vláda i zrealizovala. V podstatě každých 30 dnů se Sněmovna sejde, vláda si nechá schválit nouzový stav, ale fakticky se z pohledu lidí za tu dobu nic nestane.

Vy jste ale přece jeli do Průhonic s tím, že jedete vyjednávat.
Chtěl jsem mu ukázat, kde jsou reálné problémy. Jeden z těch největších je podle mě to, že lidé nemají peníze, a nechtějí tak nahlašovat kontakty, protože nechtějí například zruinovat souseda. Přišel jsem tam i s plánem, jak nastavit věci pro školy. Na tom jednání, kde byl i Jan Hamáček (ČSSD) a Vít Rakušan (STAN), nezaznělo ani jednou nouzový stav.

První jednání, kde to zaznělo, bylo v úterý večer. A to byl první moment, kdy se premiér ráčil tématem zabývat, ale nic jsme se nedozvěděli.

Zmínili jste ale pět podmínek pro to, abyste podpořili nouzový stav?
Ne. Takhle to nikdy nebylo postavené a odmítám tento handlířský způsob, jakým pan premiér na politiku nahlíží. Z naší strany to není žádný handl, řešíme třeba i problém exekucí. Přijdu na jednání s konkrétními věcmi a čekám, že je budeme řešit i bez ohledu na hlasování o nouzovém stavu. To udělal on, že řešení covidu se rovná nouzový stav. Není to pravda. Řešení covidu se rovná vymyšlení strategie, jak ochránit zdraví občanů, umožnit žákům chodit do škol, také aby živnostníci nezkrachovali. To jsou reálné věci. Pandemii nevyřeším PR nebo tím, že se sejdu s Orbánem. A on si odletí a nechá to tady na ministrech a nově potopí pana Blatného.

Potápí ho?
Pan ministr se to, že vede jednání o nouzovém stavu, dozvěděl z médií. To je styl pana premiéra. Když se daří, tak se chlubím, když ne, tak hledám viníky. Pan Blatný samozřejmě nevyjednával prodloužení nouzového stavu, ale představil nám zdravotnickou situaci. Babiš tvrdí, že ministři na tom pracují a oni se i snaží, ale způsob bramboračky, jak premiér chápe otázky, tak to se velmi těžko konstruktivně řeší. Když jednáte s Robertem Plagou (ministr školství, ANO), dokonce i s Janou Maláčovu (ministryně práce a sociálních věcí, ČSSD), tak to funguje, dokud to nepřistane u něj na stole. A on mi místo toho vykládá, že ve Špindlu měli mejdan. Přece neřídíte pandemii podle toho, co píšou média.

Takže definitivně říkáte, že Piráti pro nouzový stav ruku ve čtvrtek dopoledne nezvednou?
Nezvednou. Nemáme ani žádný vlastní návrh. Tady měl být dávno pandemický zákon, který by řešil kontrolu Sněmovny, co jak a kdy má trvat, jaká má být očkovací strategie atd. Věděl jsem, že to tady nikdo moc neřídí, ale po té úterní schůzce jsme odcházeli v naprosté deziluzi. Konec nouzového stavu není konec pandemie. Nouzový stav není podmínka řízení pandemie. To spojil Andrej Babiš, že tu bez toho bude peklo. Peklo bude, když vláda nezačne dělat koncepční kroky. Babiš by měl vstoupit do médií a měl by vysvětlit, že některá opatření zůstanou a že to neznamená – lidé zahoďte roušky. Věřím, že se to nestane.

Na občany to působí tak, že jste přišli s nabídkou vyjít vládě vstříc.
Protože je to tak prezentované, ale není to pravda.

Vy jste nechtěli nabídnout pomocnou ruku?

Rok děláme vše pro to, aby se naše země dostala z pandemicke krize. Předkládáme konkrétní návrhy a řešení. Na jaře to byl plán „Budoucnost řešíme teď“. Představíme spolu se STAN i plán s konkrétními kroky pro rok 2021. Výkřiky pana premiéra do médií o smrti spoluobčanů se nenecháme vydírat. Děláme maximum ve prospěch občanů České republiky.

A nebylo by dobré v této chvíli přijít a pomoct?
Ale vláda nouzový stav nevyužívá tak, jak by měla. Armáda jako taková na základě dohody ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) může normálně pomáhat. Všechna hygienická opatření mohou normálně platit. Ve věci provozoven může hygiena nastavit pravidla provozu. Tam by se mělo skutečně hledat efektivní nařízení. Plošná opatření podle mě ale možná nejsou.

Faktický problém je, že se rezignovalo na trasování. Hygiena na to rezignuje, lidi doma nejsou, firmy, které mají pozitivní výskyty, tak nakaženému zaměstnanci řeknou, ať jde domů, a hlavně to nikde neříká. Protože by to znamenalo, že vám v karanténě skončí i další lidé z šichty.

Když je Česko v lockdownu, tak jsou ztráty 60 až 90 miliard měsíčně, vláda akorát vede boj s covidem za peníze lidí. To není žádná strategie. Myslím, že kdyby na vládě fungovalo zdravé prostředí, tak jednotliví ministři přichází s dobrými koncepty a odborníci radí dobře. Tady to funguje tak, že akorát pak Babišovi přijde sms a on to celé rozstřílí. V takovém prostředí nejde nic strategicky řídit. Na to, že je takto plytký, si stěžují hejtmané i jeho jednotliví ministři.

Tohle se ale do voleb asi moc nezmění.
Bojím se, že vláda věří, že to doklepe do jara a pak virus ustoupí. To mě děsí. Já věřím, že i faktické hlasování o nouzovém stavu donutí premiéra Babiše, aby celou věc nechal řídit tým odborníků a ministrů za resorty a nevkládal do toho ten PR chaos.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru