Co se stane v pondělí, stále není jasné. Vláda se zatím s hejtmany nedohodla

Jednání hejtmanů s vládou dnes nepřineslo definitivní rozhodnutí o tom, zda bude i po neděli v ČR nouzový stav. Další diskuse v neděli, uvedli po sobotním jednání hejtmani i premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pondělí předloží vládě pandemický zákon, který má usnadnit opatření proti covidu-19 bez nouzového stavu. V úterý chce Babiš jednat s opozicí.

Ministr Havlíček řekl, že konkrétní podmínky, za jakých budou fungovat obchody a služby, budou oznámeny zítra. Záleží, jak dopadne jednání s hejtmany a zda bude znovu vyhlášen nouzový stav.

„I kdyby zítra hejtmani požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu, a je otázka jestli na 14 dní nebo déle, tak po skončení této lhůty půjdeme do sněmovny,“ řekl Babiš.

Premiér Babiš potvrdil, že jednání budou pokračovat zítra a to ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Babiš odsoudil jednání pražského primátora Zdeňka Hřiba, který v průběhu jednání mezi vládou a hejtmany zveřejnil na svůj Twitterový účet informaci, že premiér není vstřícný k požadavkům hejtmanů. Podle Babiše Hřib tweetuje nepravdy.

Grolich: Hejtmani stále nejsou jednotní ohledně dalšího nouzového stavu. Od vlády očekával konstruktivnější přístup, měla podle něj přizvat opozici.

Jednání pokračuje v neděli v 10 hodin dopoledne. Cílem je si znovu vysvětlit protiepidemická opatření. Hejtmani si zavolají s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a experty. Budou jednat o opatřeních, které podle názoru Asociace krajů ČR nejsou logické nebo správné,“ řekl premiér.

Nechceme obcházet ústavu a nevyhlásíme nouzový stav bez požadavku hejtmanů. Pokud nás požádají jen někteří hejtmani, tak se může stát, že nouzový stav vyhlásíme jen v krajích, které o to požádají,“ uvedl premiér

Zdroj: Prima CNN, lidovky.cz

Přejít nahoru