Babiš požádal opozici o další dva týdny nouzového stavu. Chce čas na přípravu zákonů a ochranných opatření

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek vyzval opozici ve Sněmovně, aby dala vládě dva týdny času na přípravu požadovaných opatření a zákonů, které se týkají epidemické situace nebo ekonomiky.

Opozice by měla podle Babiše veřejně sdělit, co má vláda udělat, aby opoziční strany podpořily prodloužení nouzového stavu. Vláda jej pokládá za nutné prodloužit o měsíc do 16. března, uvedl premiér ve sněmovně.

„Nouzový stav není výmysl vlády. Je to nutný prostředek, aby bylo možné realizovat plošná protiepidemická opatření,“ řekl Babiš. Je podle něj nezbytný, aby se zabránilo hrozícímu kolapsu nemocnic.

Premiér uvedl, že o dva týdny pro vládu, aby měla čas přijmout konkrétní závazky, žádal zástupce opozice už při dopoledním jednání. Vyzýval opozici, aby dala konkrétní návrhy zákonů. Slíbil, že vláda bude „vnímat“ návrhy opozice i při pondělním jednání o úpravách státního rozpočtu. „K dohodě nedošlo, byl potřeba souhlas všech. Jsme připraveni s opozicí to řešit,“ uvedl Babiš.

Předseda vlády přiznal, že o hlasy Pirátů, ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL se začal ucházet kvůli tomu, že přišel o podporu KSČM. Její podmínky na otevření škol a zprovoznění lyžařských středisek podle Babiše vláda nebyla schopna splnit, protože počet nakažených se začal zvyšovat. „Ta situace se vyvinula úplně jinak. Nebyli jsme schopni dostát našemu příslibu, protože to nikdo neočekával a predikce šly úplně jiným směrem,“ uvedl Babiš.

Ukončení nouzového stavu bude podle premiéra znamenat, že boj s epidemií budou řídit hejtmani. „Pokud teď opozice tvrdí, že to máme předat krajům a kraje to budou řešit líp, tak nám nic jiného nezbyde,“ řekl Babiš. Upozornil ale, že některá plošná protiepidemická opatření se již nebudou moci přijímat. „Není to o Babišovi, který všechno řídí. Soustředím se hlavně na to, abychom co nejdřív získali vakcínu. To je moje práce. Také se snažím získat protilátky, které pomohou, aby člověk neměl těžký průběh nemoci,“ řekl premiér.

Parlamentní strany by se podle Babiše měly oprostit od politiky, ale bohužel se to nedaří. „Myslím, že to ani nemyslíte vážně. Nedělám to proto, abych se nějak zviditelňoval. Nejsem si jistý, že k tomu máme stejný přístup,“ řekl premiér.
Zdroj: lidovky.cz
Přejít nahoru