Už 116 nakažených v Česku. Ministerstvo oznámilo další případy koronaviru

V Česku už platí zákaz konání všech akcí, při nichž by se na jednom místě mohlo shromáždit více než 30 lidí. Do odvolání jsou také zavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy. Mateřských školek se zákaz nedotýká. V Česku je 116 nakažených koronavirem informovalo o tom na twitteru Ministerstvo zdravotnictví

Vláda vyhlásila nouzový stav v zemi. Platit začal od 14:00 po dobu 30 dnů. Od pátku 6:00 se také plošně zakazují veškeré akce, které přesahují počet 30 osob. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce. Zákaz se nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřby.

Zakazuje se také pobyt v restauracích a hospodách mezi 20:00–6:00 hodinou a posilovnách. A úplný zákaz platí pro provozovatelny, které poskytují stravovací služby v nákupních centrech. Vláda také rozšířila zákaz výuky o základní umělecké školy.

VČERA 14:31

Ministr vnitra Jan Hamáček od půlnoci z pátku na sobotu zavede kontroly na 11 hraničních přechodech s Německem a Rakouskem. Úplné zavření hranic by v tuto chvíli bylo podle něj příliš komplikované. Policie také začne kontrolovat lidi, jestli dodržují nařízenou karanténu.

Platí také zákaz vstupu do ČR cizincům z rizikových zemí. Jsou mezi nimi například Čína, Jižní Korea, Itálie, Rakousko a Německo. Hamáček také uvedl, že vláda zastavila vydávání víz i přijímání žádostí o ně. Nebudou se vydávat ani nová povolení k pobytu nad 90 dní, rozhodování o nich úřady přeruší. Do rizikových zemí zároveň nesmějí Češi cestovat.

Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Částečně bude omezen i letecký provoz.

Ministerstvo: Lidé se mohou testovat i sami

Lidé se mohou sami nechat testovat na nemoc COVID-19 v osmnácti doporučených laboratořích, testy si ale zaplatí. V tiskové zprávě o tom informovalo Ministerstvo zdravotnictví.

 • Jednou z nových moravskoslezských nakažených je zdravotní sestra

  Jedním ze čtyř nakažených novým koronavirem v Moravskoslezském kraji je zdravotní sestra z frýdecko-místecké nemocnice. Na sociálních sítích o tom dnes večer informoval moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Za dnešek přibyly na severu Moravy tři nové případy. Jde o dvě ženy z Frýdku-Místku a muže z Ostravy.

  Ivo Vondrak@ivondrak

  Nemám dobré zprávy. Jedna z nakažených v MSK je zdravotní sestra z nemocnice ve FM. Bez cestovní anamnézy. Doplatila na někoho, kdo tak odpovědný nebyl. Provádí se všechna potřebná epidemiologická opatření.

 • Jak se na částečné uzavření českých hranic dívá unijní právo?

  Částečně uzavřené Česko. Jak se na situaci na hranicích dívá unijní právo?

 • Na ráno je svolané mimořádné jednání vlády

  Vláda na ráno svolala mimořádné jednání k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v ČR. Tisková konference má podle ČTK začít zítra v 10:00.

 • „Nezavírejte školky, jinak zkolabují nemocnice“

  Ústecké hejtmanství žádá města na severu Čech, aby nezavírala školky. „Krizový štáb Ústeckého kraje apeluje na všechny zřizovatele mateřských škol, aby zachovali jejich funkční provoz. V případě omezení jejich provozu spočívajícího v zákazu osobní přítomnosti dětí hrozí paralýza poskytování zdravotních služeb na území regionu – rodiče zaměstnaní ve zdravotnictví by byli nuceni zůstat s dětmi doma,“ varovalo hejtmanství po večerním jednání krizového štábu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru