Jednání s premiérem Andrejem Babišem a dalšími členy vlády nepřesvědčilo lídry opozice o tom, aby mohli podpořit prodloužení nouzového stavu, o což usiluje vláda. Zklamání nad výsledkem jednání vyjádřili šéf ODS Petr Fiala i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Pořád je to prezentované od pana premiéra – tak co byste chtěli, abyste to podpořili,“ řekl iDNES.cz Bartoš.
Vláda se snaží najít hlas úro prodloužení nouzového stavu po 28. březnu. „Pokud jsem jednání s premiérem pochopil správně, jediný jeho plán je pokračovat v současné podobě lockdownu, zavřené okresy, zavřené školy, bez nějaké představy, co dál. Toto naši podporu mít nemůže,“ uvedl po jednání šéf ODS Petr Fiala.
Koalice SPOLU zahrnující ODS, KDU-ČSL a TOP 09 navrhuje, aby se s postupným návratem dětí do škol začalo k 12.4.2020. „Premiér na našem společném jednání odmítl jakýkoli termín potvrdit. Vláda evidentně žádný plán nemá a hazarduje s budoucností dětí a mladých lidi,“ uvedl Fiala.
Vláda neví, jaký je efekt toho, co zavedla, tvrdí Bartoš
Pirát Bartoš řekl, že jednání formou videokonference trvalo asi dvě hodiny a kromě premiéra Babiše se ho účastnil i ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zdravotnictví Jan Blatný i vicepremiérka Alena Schillerová. „Jednání s vládou nebylo o moc lepší než vždycky, třeba pan ministr Plaga ani paní hlavní hygienička se toho mítinku nezúčastnili,“ řekl Bartoš.
„V tomto měsíci vláda zavedla asi čtyři razatní změny, a tak jak to prezentoval pan Blatný, vláda vlastně neví, jaký je faktický efekt těch změn,“ uvedl pro iDNES.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Mezi velké změny řadí povinné nošení respirátorů v obchodech a dopravě a minimálně zdravotní roušky všude v zastavěných oblastech, zavedení speciálního příspěvku k nemocenské, které mělo přimět lidi, aby zůstávali v karanténě a testování ve firmách. A co se týká návratů školáků, to také ke zklamání Pirátů nezaznělo. „Ta schůzka nebyla přínosná,“ řekl Bartoš.
„Rozhodně jednání vlády mě nepřesvědčilo o tom, že bychom měli zvednout ruku pro prodloužení nouzového stavu,“ prohlásil Bartoš. Za největší nesmysl označil to, že lidé musí mít nasazenou roušku, i když jdou v obci po ulici úplně sami a nikoho neohrožují. Zefektivnit se musí i testování ve firmách a zvýšit se má příspěvek firmám na testy. Nyní mají nárok na to, aby jim zdravotní pojišťovny vrátily 60 korun za každý provedený test.
Právě se chystám jednat s premiérem Babišem o kompenzacích pro podniktele a firmy. Už teď, po několika měsících nuceného uzavření, je řada drobných podnikatelů na hranici bankrotu a jiní své podnikání museli ukončit. Lidé mají úvěry a rodiny a nejde je prostě hodit přes palubu. pic.twitter.com/gXjyHZRTCq
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) March 24, 2021
Předsedovi STAN Vítu Rakušanovi chyběla ze strany vlády i čísla o počtech lidí v karanténách a izolacích.
Vláda se snaží opozici přesvědčit, aby kývla alespoň na kratší dobu pro nouzový stav – přes Velikonoce. Bez nouzového stavu nemůže vláda omezit pohyb. „Já doufám, že by těch 14 dní mohlo stačit,“ řekl ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček ještě než vláda, poslala do Sněmovny žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, až do 27. dubna.
Sněmovna bude o žádosti vlády jednat v pátek. A už nyní velké námitky opozice míří proti uzávěře okresů. „Je třeba zrušit zákaz pohybu mezi okresy,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.
„Ztěžuje to život našim občanům i policistům,“ kritizovala poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová uzávěru okresů. „Nemám křišťálovou kouli, ale je čím dál méně pravděpodobné, že budeme pro nějaké prodloužení hlasovat,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Právě na komunisty, kteří tolerují vládu, se Babiš dosud vesměs mohl spolehnout, když ostatní pomoc odmítli. Tentokrát ale už ne.
Když nouzový stav skončí, bude moci vláda vydávat opatření podle pandemického zákona. Ta by byla pod kontrolou Sněmovny a vláda by nemohla omezit noční vycházení či cesty lidí mimo okres, kde bydlí.
„Jedno z těch opatření, ke kterému potřebujeme nouzový stav, je stále ještě omezování pohybu. Já nemohu akceptovat argumenty, které zaznívají, že ta okresní uzávěra je zbytečná, a pan ministr zdravotnictví je schopen to dokumentovat i na konkrétních příkladech a konkrétních číslech. Je evidentní, že nejvíce se ta situace zlepšila v okresech, které byly ty první, kde jsme uplatnili okresní uzávěru, to znamená Trutnov a dva okresy v Karlovarském kraji. Tam se ta situace změnila nejradikálněji,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček po pondělním jednání vlády, když se shodla na žádosti Sněmovně o delší nouzový stav.
Zdrij: idnes.cz