Babiš couvnul. Novoroční oběd stráví se Zemanem bez rodin

Novoroční oběd premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech se uskuteční jen ve velmi omezeném počtu. Nezúčastní se ho nikdo z rodin obou politiků, řekl Babiš v pondělí večer televizi Nova. Na novém formátu se ministerský předseda domluvil s prezidentem. Právě kvůli původně zamýšlenému počtu účastníků oběda čelili kritice. „S panem prezidentem jsem se domluvil, že se setkáme my dva, abychom dodrželi tradici. S rodinami se setkáme v lepších časech, až nebude žádný PES,” řekl Babiš televizi Nova.

Tradičního setkání prezidenta a předsedy vlády se účastní manželky a vloni přibyli i potomci obou párů.

Novoroční oběd moji rodiny s rodinou pana prezidenta neproběhne. Jak jsem teď řekl na Nově, s panem prezidentem jsme se…

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Pondělí 28. prosince 2020

Letos se ale Česko nachází v nejvyšším pátém stupni protiepidemického systému (PES), právě tento stupeň omezuje setkávání lidí mimo vlastní domácnost – sejít se mohou maximálně dvě osoby.

Premiér tvrdil, že opatření nebrání obědu v Lánech ve formátu jako byl vloni. „Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ napsal ČTKP.

Premiérův výklad pravidel vyvolal kritiku z opozice. Večer pak Babiš oznámil změnu plánu.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru