Babiš a Maláčová chtějí na neděli zavřít obchody. Havlíček nesouhlasí

Zavřete na neděli obchody, ať si prodavačky odpočinou. Právě takové výzvy přichází jak premiérovi Andreji Babišovi (ANO), tak i ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD). Oba návrh podporují, proti je ale zatím ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podle kterého by to znamenalo zásah do již tak okleštěné svobody podnikatelů a navíc riziko propouštění.

Byl to můj nápad, protože jsem zavalen žádostmi od prodavaček, které jsou velmi vyřízené, a navíc pracují ve ztížených podmínkách. Zasloužili by si odpočinout,“ napsal premiér Novinkám v SMS.

Babiš tak navrhuje, aby byly po vzoru Slovenska uzavřené v neděli obchody s potravinami, a to alespoň na část dne. „Já jsem pro celou neděli, nebo alespoň pro nedělní odpoledne,“ dodal.

Maláčová: Nakupte si v sobotu

Výzvy lidí k tomu, aby si prodavačky mohly odpočinout, se schází i ministryni práce a sociálních věcí. Vláda se návrhem podle ní zabývá už několik dní.

„Co si třeba nakoupit už v sobotu a prodavače a prodavačky nechat v neděli vydechnout? My v ČSSD s tím nemáme problém a podporujeme omezení nedělního prodeje. Prodavačka jsou vyřízené a mají strach,” uvedla Maláčová.

Havlíček: Situace tím nepomůžeme

Podporu ale návrh zatím nenašel u ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Ten varuje také před tím, že se lidé budou v obchodech více srocovat v sobotu a v pondělí, čímž situaci nepomohou.

„Mohlo by se stát, že by se zaplnili menší prodejny v sobotu, opět bychom omezili podnikatele a částečně bychom vzali zákazníkům možnost rozhodnout se pro nákupy v den, kdy chtějí. Hrozí i propuštění zaměstnanců,“ uvedl Havlíček Novinkám.

Albert: Prodavačky pracovat chtějí

Kladně se k návrhu nestaví ani někteří zaměstnavatelé. Například tiskový mluvčí potravinového řetězce Albert Jiří Mareček tvrdí, že prodavačky pracovat chtějí.

„V posledních deseti dnech jsme nabrali více než dva tisíce pracovníků. Lidé chtějí pracovat, není dobrý nápad jim v této době ubírat pracovní příležitost,“ sdělil Novinkám Mareček.

„Nedělní zákaz prodeje by nás donutil podobný počet zaměstnanců v dlouhodobém časovém horizontu opět propustit,“ dodal Mareček s tím, že by naopak měla vláda zvážit dočasné otevřít obchody i na Velikonoční pondělí.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru