Havlíček: O otevření obchodů na Velikonoce ještě jednáme, nechceme návaly ve čtvrtek

Otevření obchodů na Velikonoce je stále ve hře, připustil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. „O Velikonocích mají být podle současných nařízení obchody zavřené, chceme o tom ale ještě diskutovat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným,“ zdůraznil Havlíček.

„V tuto chvíli je to tak, že by mělo být zavřeno. Je pravda, že chceme ještě otevřít diskuzi s panem ministrem Blatným, protože je to balancování toho, co je lepší cesta. Jestli skutečně zavřít na čtyři dny, což dává logiku kvůli mobilitě a uklidnění situace. Na druhou stranu se lidé ve čtvrtek nahrnou do obchodů. To také není úplně dobrá zpráva, takže je třeba to opravdu ještě promyslet,“ řekl Havlíček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)
Zdroj: Profimedia.cz

 

Blatný v pondělí na CNN Prima NEWS naznačil variantu regionálního rozvolňování. V minulých dnech o ní mluvil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Za pár minut o tom budeme diskutovat, nechci zatím říkat nějaké detaily. Pracuje na tom hlavní hygienička (Pavla Svrčinová, pozn. red.). Předběžně lze asi říct, že regionální režim by připadal v úvahu, ale spíše v nižších úrovních systému PES, nicméně zatím uvidíme, s čím definitivně ministerstvo zdravotnictví přijde. Není to zatím finálně potvrzeno,“ sdělil ministr.

Svaz průmyslu a obchodu upozornil, že stát nezajistil dostatečné kapacity u potvrzovacích PCR testů, a to ve chvíli, kdy má pracovník pozitivní antigenní test. Čekací doba je v průměru dva dny, některé firmy ale hlásí tři až čtyři dny. „Záleží na regionu. Někde je to rychlé, ale je pravda, že někde musí chvíli čekat, nicméně celkové kapacity volné jsou, ale to je celkový pohled v rámci celé země. Chceme a navyšujeme PCR testy. Plán je 60 tisíc denně a uvědomme si, že testujeme skoro 500 tisíc lidí denně antigenními testy. Jinými slovy – Česká republika je společně s Rakouskem největším testovacím centrem v Evropě,“ řekl Havlíček.

V pondělí se také diskutovalo o častějším testování na koronavirus ve firmách. To se zatím odložilo nejdříve na 12. dubna. „Na firmy je to poměrně velký nápor. Teď nejde jenom o to, že si musí kupovat testy, i když je mají proplacené nebo částečně proplacené. Není to procesně úplně jednoduchá záležitost zejména u společností, které jedou sedm dní v týdnu na tři směny,“ uvedl ministr.

Mílův tým odvedl dobrou práci

Havlíček také komentoval pondělní odvolání zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. „Jeho agenda se převede pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Je to věc, která by nás skutečně neminula. Agenda roste. Tým vládního zmocněnce Míla vzniknul před dvěma lety a byl to malý tým o pěti lidech, který v dané době odvedl poměrně dobrý kus práce, nicméně do budoucna potřebujeme další lidi a tam už to nejde dělat jinak, než aby byli součástí úřadu,“ vysvětlil Havlíček s tím, že časový harmonogram na dostavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany se nijak nemění.

Havlíček v Novém dni na CNN Prima NEWS také vyjádřil politování nad tragickým úmrtím podnikatele Petra Kellnera. „Je to samozřejmě obrovská tragédie, těžko se mi o tom mluví. Byl to člověk kreativní, důsledný, s výsledky a stal se symbolem porevoluční České republiky éry v podnikatelském slova smyslu. Klobouk dolů, co dokázal,“ dodal Havlíček.

 

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru