ŽIVĚ: MZd o systému pro uvolňování opatření proti covidu

Ministerstvo zdravotnictví dnes představí systém, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku. Podle stavu epidemie se každý den zhodnotí rizikové skóre na škále nula až sto, což celou zemi nebo region zařadí do jednoho z pěti pásem přísnosti opatření. Pro zmírnění nebo zpřísnění pásma bude muset změna trvat několik dní.

Výpočet čísla bude vycházet z reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Každý parametr bude mít určitou hodnotu, další dva body se budou přičítat, pokud za poslední týden číslo poroste.

 

Těchto pět pásem pak bude znamenat pět úrovní přísnosti opatření. Týkat se budou například volného pohybu, nošení roušek, školství, obchodů, restaurací, sportu, kultury, ubytování, svateb, pohřbů a bohoslužeb, menších obchodů a služeb nebo nákupních center. Počítá se i s regulacemi například pro výrobní a skladové provozy, kanceláře, ale také věznice nebo kasina a sázkové kanceláře.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru