zbran-proti-covidu-zlevni

Zbraň v boji s covidem zlevní. Ceny mohou jít dolů až o několik stovek

Cestování se během léta může kvůli povinným testům na koronavirus značně prodražit, přestože odborníci po zlevnění volají už dlouho. Ministerstvo slibuje změnu. Ceny PCR testů by tak brzy mohly jít výrazně dolů.

Podstoupit PCR test je nyní nutné při návratu z celé řady zemí včetně Chorvatska, Rakouska nebo Itálie, oblíbených dovolenkových destinací Čechů.

Dovolená se ale kvůli vysokým částkám za testy může výrazně prodražit, a to zejména pro několikačlenné rodiny. Za jeden PCR test samoplátce zaplatí nejčastěji okolo 1500 korun, někde test i s lékařským potvrzením šplhá i přes 1800 korun.

Na potřebnou úpravu cen upozorňuje například Marián Hajdúch, ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny a bývalý národní koordinátor testování. „Dlouhodobě navrhuji, aby se cena PCR testů dál snižovala. Nejen ve zdravotnické části, ministerstvo může cenu zastropovat i pro samoplátce.

Ve většině zemí má osoba nárok na PCR test třeba dvakrát do měsíce zdarma. To je věc, kterou by měl stát hradit. Jestli je ochoten hradit 350 korun za antigenní test každé tři dny, tak nechápu, proč není možné občanům zaplatit PCR test dvakrát do měsíce,“ uvedl Hajdúch pro Seznam Zprávy.

Upozorňuje zároveň, že by cena testů mohla jít dolů i samovolně, kdyby stát kapacity laboratoří více využíval a PCR testy podporoval.

Ještě loni na jaře se cena za PCR test pro samoplátce pohybovala kolem 2000 až 3000. Resort zdravotnictví tehdy vedený Adamem Vojtěchem (za ANO) ji následně v květnu 2020 zastropoval na 1674 korun. Částka za odběr se nastavila na dalších 82 korun. Od té doby se s cenami testů, při kterých se provádí výtěr z nosohltanu, významně nehýbalo.

Nižší částku tak nyní zaplatí jen ti, kdo zvolí například PCR test za slin. Při něm dochází k takzvanému samoodběru a není nutné odborně zavádět tyčinku do nosohltanu. Například nově otevřené odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze účtuje za takový test 620 korun, s mezinárodním certifikátem stojí 770.

Zdroj + Pokračování článku: Zbraň v boji s covidem zlevní. Ceny mohou jít dolů až o několik stovek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru