Ministři v pondělí rozhodnou prodloužení omezení volného pohybu lidí po České republice, který zatím platí do úterních 6:00. Premiér Andrej Babiš (ANO) už avizoval, že vláda opatření protáhne. „Na vládě přijmeme další opatření a prodloužíme omezení pohybu osob do 1. dubna,“ řekl v neděli v ČT premiér.

Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Tématem jednání je také finanční podpora pro zaměstnavatele a živnostníky, kteří se musejí poprat s dopady koronaviru. „Nepropouštějte lidi. Je třeba, aby zůstali zaměstnaní. Naše půjčky pomohou,“ řekl minulý týden Babiš.

Vláda už minulý čtvrtek schválila, že stát bude přispívat firmám na mzdy, aby nepropouštěly zaměstnance. Opatření vyjde asi na 1,1 miliardy korun.

Plaga chce odložit maturity

Kabinet by měl také schválit návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO) na posunutí maturitních zkoušek. Maturity by se podle Plagy měly uskutečnit 21 dní po znovuotevření středních škol. Pokud by ale školy nebyly otevřené před 1. červnem, studenti by získali maturitní vysvědčení, které by odpovídalo průměru z posledních tří vysvědčení.

Dále by měli ministři rozhodnout o změně otevírací doby pro obchody. Výjimku by mohly dostat například pekárny a další prodejny menší než 200 metrů čtvereční.

Lidé by si tak mohli před příchodem do práce nakoupit například pečivo. Obchody s potravinami jsou totiž mezi 7 a 9 hodinou ranní rezervovány pro lidi starší 65 let.

Zdroj: novinky.cz