Zaplatit si očkování ze svého? V Česku to půjde zřejmě od konce května

Zaplatit si očkování ze svého? V Česku to půjde zřejmě od konce května

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na tom, aby se registrace k očkování otevřela i pro samoplátce. Reálně si tak vakcínu bude moci zaplatit každý, pomoci by ale tato varianta měla zejména cizincům dlouhodobě žijícím v Česku.

Na přelomu května a června by se očkování proti covid-19 mohlo v Česku otevřít i pro lidi, kteří si ho zaplatí ze svého. Typickým zájemcem o toto řešení by měli být zejména cizinci žijící v České republice, kteří z různých důvodů nedosáhnou na veřejné zdravotní pojištění, které zatím představuje jediný možný klíč k vakcíně.

„Je to tak, během května by mělo byt jasno, jakým způsobem půjde cizince samoplátce zahrnout do systému,“ potvrdila informaci Seznam Zpráv mluvčí Ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Klíčová otázka – kolik bude očkování stát, není ještě vyjasněná. Ministerstvo jedná o stanovení maximální částky, kterou by cena jedné dávky vakcíny neměla překročit. Cena vakcín se přitom podle v prosinci uniklého materiálu výrazně liší. Od zhruba 50 korun za vakcínu AstraZeneca, přes 300 korun za Pfizer až po necelých 400 korun za Modernu.

Z vyjádření mluvčí je ovšem patrné, že do ceny bude kromě očkovací látky započítaná i aplikace, za tu aktuálně platí lékařům pojišťovny fixní částku 267,52 korun.

Česká asociace pojišťoven, ale i například konkrétní Pojišťovna VZP, která se zaměřuje právě na pojištění cizinců, přitom uvedly, že budou klientům s komerčním zdravotním pojištěním očkování zpětně proplácet. „Platba za očkování bude muset být klientem uhrazena na místě a na základě žádosti bude očkování v celé výši proplaceno,“ stojí v dopise, který Pojišťovna VZP rozesílala klientům a Seznam Zprávy ho mají k dispozici.

Pokračování článku (Zdroj: SeznamZpravy.cz): Zaplatit si očkování ze svého? V Česku to půjde zřejmě od konce května

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru